W ostatnich tygodniach przybyło niebieskich stref ASF i jak widzimy na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii, w najbliższym czasie zostaną wyznaczone kolejne.

Wczoraj weterynaria informowała o dużym ognisku ASF w Warmińsko-Mazurskiem, dzisiaj przybyły dwa kolejne. Nie określono jednak jeszcze skali strat w tych stadach.

Tym razem 81. ognisko ASF w 2020 r. zostało wyznaczone w gm. Wiązownica w woj. podkarpackim, która znajduje się w strefie niebieskiej. Natomiast 82. ognisko ASF w 2020 r. potwierdzono w gm. Jarosław w woj. podkarpackim, która znajduje się w strefie żółtej ASF - ochronnej .

Warto zwrócić uwagę, że ostatnie ognisko jest położone w odległości ok. 7 km od Zakładów Mięsnych Sokołów w Jarosławiu, więc zapewne zostaną objęte niebieską strefą ASF, która jednocześnie nakłada ograniczenia m.in. pod względem eksportu wieprzowiny z takiego zakładu. Czekamy na odpowiedź Głównego Inspektoratu Weterynarii na temat możliwości objęcia tego zakładu obszarem zagrożenia (w związku z odległością, w promieniu do 10 km od ogniska ASF) i niebieską strefą ASF.