Dzisiaj potwierdzono kolejne, trzecie w 2019 r. ognisko ASF na terenie Polski. Od początku występowania ASF w Polsce, czyli od 2014 r., jest to już 216. ognisko.

Objawy choroby wystąpiły w stadzie liczącym ok. 8 tys. świń, utrzymywanych na terenie woj. podlaskiego. Inspekcja Weterynaryjna prowadzi aktualnie czynności administracyjne związane z likwidacją ogniska.

W ciągu kilku dni zwierzęta zostaną uśmiercone i przekazane do utylizacji. Ze względu na wysoką liczebność stada, likwidacja ogniska może potrwać kilka dni. - W te czynności zostanie zaangażowanych ok. 10 osób, w większości są to lekarze weterynarii z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bielsku Podlaskim, okolicznych powiatów jak i Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku – wyjaśnia w rozmowie z redakcją „Farmera” Andrzej Bryczkowski, Zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Białymstoku.

W ostatnim czasie, partie warchlaków pochodzących z tego stada, zostały sprzedane na tucz do dwóch gospodarstw, zlokalizowanych w woj. podlaskim i lubelskim. Jak potwierdza Andrzej Bryczkowski - te stada zostały już skontrolowane przez lekarzy weterynarii i na razie nic nie wskazuje na to, by zwierzęta były zarażone ASF. Ostatecznym potwierdzeniem zdrowia zwierząt będą wyniki prób krwi, badane pod kątem ASF. Próbki zostały przekazane już do analizy.

Zastępca WLW podkreśla również, że objawy choroby zostały bardzo szybko zauważone i prawidłowo zdiagnozowane. W najbliższych dniach, w pobliżu ogniska zostanie przeprowadzona perlustracja gospodarstw utrzymujących świnie.

Warto zauważyć, że przypadek ASF u dzików, zlokalizowany najbliżej aktualnego ogniska wystąpił w połowie lutego, w odległości ok. 20 km od tego gospodarstwa. Z kolei, ostatni przypadek ASF u dzików, który potwierdzono na terenie woj. podlaskiego, odnotowano w połowie maja br.