Duże spadki cen tuczników nie są niestety w ostatnich tygodniach nowością. Duże przeceny obserwujemy już od Wielkanocy. Jednak minionych siedem dni przyniosło szczególnie bolesne obniżki. Ceny zarówno żywca, jak i półtusz wieprzowych w wadze bitej ciepłej spadły w tym okresie przeciętnie o 50 groszy.

Ceny żywca wieprzowego kształtują się obecnie na średnim poziomie 4,72 zł netto za kilogram (wahają się w granicach 4,40 - 5,10 zł netto za kilogram), co oznacza, że w ciągu minionych siedmiu dni spadły one o 47 groszy. Podobny spadek dotknął półtusz skupowanych w wadze bitej ciepłej: obecnie średnia stawka za klasę E to 6,04 zł netto za kilogram, czyli o 52 grosze mniej niż tydzień temu. Stawki wahają się w granicach 5,85 - 6,50 zł netto za kilogram.

Obecnie nie ma wątpliwości że możemy mówić o kryzysie na rynku trzody chlewnej. Potwierdzeniem tej tezy jest fakt, że w ciągu miesiąca stawki za półtusze w klasie E spadły w niektórych skupach o 2 złote (średnio o 1,70 zł). Pytanie, czy załamanie rynku jest przejściowe, czy czeka nas dłuższy kryzys.

Spadające ceny skupu coraz bardziej dają się we znaki producentom trzody chlewnej. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się rolnicy produkujący w cyklu otwartym: jeszcze niedawno na rynku obserwowaliśmy rekordowo wysokie ceny warchlaków. Jeszcze kilka tygodni temu znaleźć można było oferty sprzedaży duńskich warchlaków w cenie 500 zł za sztukę. Dziś ceny warchlaków nieco wprawdzie spadły, jednak rolnicy którzy zakupili zwierzęta kilka miesięcy temu znajdują się obecnie w niezwykle trudnej sytuacji.

Sprawdź aktualne notowania rynku wieprzowiny