Jak czytamy w komunikacie wystosowanym przez analityków banku w ostatnich miesiącach sektor produkcji wieprzowiny wchodzi w wzrostową fazę „cyklu świńskiego”. Jest to efektem kurczącego się pogłowia trzody (zwłaszcza loch prośnych, prosiąt i warchlaków), przy jednoczesnym wzroście popytu na wieprzowinę ze strony rynków azjatyckich – zwłaszcza chińskiego.

Większe zapotrzebowanie ze strony rynków wschodnich spowodowało także dość wyraźny wzrost eksportu. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku wartość eksportu krajowej wieprzowiny wzrosła o 9,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Eksport krajowej wieprzowiny wciąż jest jednak znacznie niższy niż w latach 2011 – 2013, zanim to jeszcze wykryto w naszym kraju pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń. Zdaniem analityków banku ASF stanowi duże zagrożenie dla krajowego eksportu wieprzowiny.

W ostatnich miesiącach cena skupu tuczników osiągnęła poziom najwyższy od dwóch lat. Przy jednoczesnym spadku cen pasz, opłacalność produkcji żywca wieprzowego, liczona jako stosunek cen skupu tuczników, do cen paszy, jest najwyższa od 2011 roku.