Nowe przypadki choroby u trzody chlewnej - podobnie jak wcześniejsze - stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Ogniska ASF stwierdzono w Lubelskiem w gminie Międzyrzec Podlaski, w trzech gospodarstwach, w których hodowano 10, 46 i 9 świń oraz w gospodarstwie położonym w gminie Biała Podlaska, w którym utrzymywano 22 świnie. Piąte ognisko ASF stwierdzono w gminie Korczew w woj. mazowieckim, w gospodarstwie, w którym hodowano 27 świń.

Wszystkie te gospodarstwa znajdują się w tzw. obszarach zagrożenia wyznaczonych w związku z wcześniejszym przypadkami afrykańskiego pomoru świń.

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby - podał GLW.

Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 88 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 65 - w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u trzody chlewnej wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

443 przypadki ASF odnotowano też u dzików, przy czym niekiedy jeden przypadek oznacza kilka zarażonych zwierząt.

Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze dotyczące produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.