Pierwszy raz od wielu miesięcy mamy dobre wiadomości dla producentów trzody chlewnej. Od ponad pół roku w krajowych skupach odnotować możemy dostrzegalne podwyżki cen świń rzeźnych. Jest to naturalnie efekt wzrostu cen, jakie w zeszłym tygodniu zaobserwowano na rynku niemieckim.

W ciągu minionych 7 dni, cena tuczników sprzedawana w wadze żywej wzrosła przeciętnie o 12 groszy, można jednak spotkać skupy, w których żywiec podrożał nawet o 25 groszy. Ceny kształtują się na poziomie 3,60 - 4,20 zł netto za kilogram. Podobne podwyżki odnotowano w przypadku świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Za kilogram półtuszy zakwalifikowanej do klasy E, skupy płacą średnio 5,23 zł netto/kg, czyli 11 groszy więcej niż tydzień temu. Ceny półtusz w klasie E wahają się w zakresie 5,10 - 5.50 zł netto/kg.

Niestety, ostatnie podwyżki to łyżka miodu w przysłowiowej beczce dziegciu. Sytuacja producentów trzody wciąż jest niezwykle trudna. Obecnie obowiązujące ceny w wielu przypadkach nie pokrywają kosztów produkcji. Trudno przewidzieć, co przyniosą najbliższe tygodnie. Docierają do nas wprawdzie sygnały o tym, że na rynku zaczyna brakować tuczników, z drugiej jednak strony opinie analityków wskazują, że większych podwyżek cen nie powinniśmy spodziewać się szybciej niż w marcu, a wielu specjalistów wskazuje, że znacząca poprawa sytuacji nastąpić może dopiero w drugiej połowie roku.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

>>>>>>Więcej o aktualnej sytuacji na rynku wieprzowiny, prognozach i analizach cen będziemy mówić podczas najbliższej konferencji Nowoczesna produkcja - świnie po raz czwarty!

Zapraszamy do rejestracji!!!