Jak podkreslił w rozmowie Jan Biegniewski, działania MRiRW wskazują na to, że jest duża przychylność i chęć do zmiany obecnej sytuacji w krajowym sektorze trzody chlewnej.

Sprawozdanie i wszystkie wnioski z ostatniego spotkania Zespołu z 14 lutego 2013 r. mają trafić do Wojciecha Wojtyry, dyrektora generalnego w ministerstwie rolnictwa. Dalej prace zostaną tak rozdzielone, aby projekt wsparcia dla gospodarstw trzody chlewnej znalazł się w następnym PROW-ie.

- Wskazany przez nas poziom środków jakie powinny być przeznaczone na modernizację jednego stanowiska dla lochy, lub budowę od podstaw chlewni ze wszystkimi niezbędnymi działami, czyli np. magazynem paszowy, zbiornikiem na gnojowicę itp., powinny odpowiednio wynosić 6 tys. złotych i 12 tys. złotych w drugim przypadku – wyjaśnił Jan Biegniewski z POLSUS.

Poziom wielkości gospodarstw, dla których przeznaczono by wsparcie to 150 loch w stadzie.

– Tutaj chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że miałby być to minimalny poziom końcowy założony przez producenta przy przystępowaniu do programu. Oznacza to, że producent który posiada np. 40 loch w stadzie również mógłby otrzymać takie wsparcie jeżeli w projekcie założy, a później wypełni deklarację rozbudowy swojej produkcji do poziomu minimum 150 loch w stadzie – mówi Jan Biegniewski.

Kolejna ważna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to fakt, że program promowałby zrzeszanie się rolników w grupy producenckie.

– W żadnym razie nie eliminuje się tutaj mniejszych gospodarstw. Z aktualnych założeń programu wynika, że mniejsi producenci i hodowcy również mogliby starać się o wsparcie, nawet jeżeli sami nie mają warunków do powiększenia produkcji do poziomu min. 150 loch w stadzie. W takim wypadku wystarczyłoby założyć grupę i wspólnie starać się o dofinansowanie. Po modernizacji i rozbudowie wspólny minimalny poziom produkcji w tych gospodarstwach także musiałby sięgać minimalnego poziomu, czyli 150 loch w tych stadach wspólnie – powiedział Biegniewski.