PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Pilne: Pierwsze przypadki ASF w województwie podkarpackim

Pilne: Pierwsze przypadki ASF w województwie podkarpackim
Fot.Pixabay.com

Jak wynika z mapy publikowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii, w ostatnich dniach wystąpiły pierwsze dwa przypadki ASF dzików na terenie województwa podkarpackiego.Przypadki ASF pojawiły się na północnym krańcu województwa. ASF dwukrotnie potwierdzono u dzików z obszaru gminy Narol w powiecie lubaczowskim. Miejsce wykrycia wspomnianych przypadków choroby znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dużego skupiska wirusa na obszarze powiatu tomaszowskiego w województwie lubelskim. W należących do tego powiatu gminach Bełżec i Tomaszów Lubelski potwierdzono już 10 przypadków ASF.

To pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń, jakie od 2014 roku (czyli od początku występowania ASF w Polsce) pojawiły się w województwie podkarpackim. W zeszłym sezonie region ten borykał się natomiast w z ogniskami ASF w stadach świń. Zachorowania potwierdzono w ośmiu stadach z terenu gminy Cieszanów w powiecie lubaczowskim. Wówczas jednak pomór nie wystąpił w populacji dzików.

Według danych GIW do 25 lipca potwierdzono 1444 przypadki ASF choroby, obecność wirusa potwierdzono w tkankach ponad 2400 zwierząt.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (31)

 • Pierwotnie był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 2019-08-08 09:54:38
  @Olek. Masz złe wrażenie, rządzącym NIGDY nie chodziło o ASF przy nowelizacji ustawy „prawo łowieckie”. Prace zaczęły się w 2015 roku a ich celem było wykonanie wyroku TK, „zagwarantowania właścicielom gruntu możliwość wyłączenia gruntu z obwodu łowieckiego, jeżeli nienawidzą polowań”. Wyrok do dziś nie został wykonany, wpisano w ustawę „rozwiązanie zastępcze”, moim zdaniem lepsze. W 2018 zaczęła pracować nad ustawą „dobra zmiana”. Kowalczyk, po wyrzuceniu z ministerstwa Szyszki miał załatwić jeden cel – załatwić rolnikom „niezależne” szacowanie szkód, co po 3 nowelizacjach w 2018 się nie udało. Premier „anulował” wcześniej ustawę ministra Szyszko „o odszkodowaniach dla rolników Fundusz Odszkodowawczy” gdzie Skarb Państwa miał wypłacać za szkody rządowej zwierzyny. Dobra ustawa, ale Premierowi się nie podobała. Lobby PZŁ żądne władzy wymusiło zapis w ustawie o „Tajnych Współpracownikach”, aby usunąć z PZŁ dwie osoby, Łowczego Krajowego i Prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Tylko dla tych dwóch osób zmieniono ustawę, bo w wyborach PZŁ mogli znów zostać wybrani. Potem przyszli ekoterroryści i „ludzie, którzy nienawidzą polowań”. W rządzącej partii kilku najważniejszych i decydujących posłów „nienawidzi polowań” i publicznie to mówią. Oni poparli ekoterrorystów, licząc na głosy wyborcze i oni chcą zlikwidowac łowiectwo w Polsce, co im powoli się udaje. Nigdy nie chodziło o ASF. Pan Premier jest zależny od człowieka, który „nienawidzi polowań” i pan premier temu człowiekowi nie podskoczy. Jedynie minister J. Szyszko zrobił coś w sprawie ASF i depopulacji dzików – zdjął okres ochronny z dzików oraz w „regulaminie polowań” dnia 31 lipca 2017 dopuścił noktowizję do polowań na dziki. Tylko Szyszko. Za te działania wyleciał z ministerstwa, usunął go Premier. …. … myśliwi się nie poobrażali …. Ja myśliwy nie obraziłem się, nie jestem dzidziusiem…widzę Co i Kto robi, aby zlikwidować łowiectwo... Od 2016 roku byłem zaangażowany w odstrzał dzików, teraz mi się nie chce… rządowi się nie chce, to dlaczego mi by się miało chcieć? ASF to nie mój problem, to też jak widać nie jest problem rządu. Łowiectwo to nie zawód, w Polsce zajmę się polowaniem podwodnym z kuszą (jest legalne) a polować ze sztucerem można za granicą, normalnie.
  • Olek 2019-08-08 10:05:18
   Racja, zapomniałem o wcześniejszych wydarzeniach. No, ale moje domysły, że eko obrońcy w trakcie prac nad ustawą wygrali są słuszne. Cóż... Darz Bór. Co więcej można powiedzieć? Dziękuję za wyjaśnienia.
   • Szyszko zakazał ekoterrorystów 2019-08-08 11:37:18
    @Olek. należy dodać jeszcze, że w grudniu 2017 roku Szyszko „zmienił” ustawę „prawo łowieckie” i wpisał zakaz „utrudniania i uniemożliwiania polowań” przez ekoterrorystów, weszła w życie 9 stycznia 2018, a już w marcu 2018 „dobra zmiana” Kowalczyka skreśliła ten zapis. Minister Szyszko był jedynym, który coś chciał zrobić i zrobił w sprawie ASF. Później odwołał go nowy premier.
   • 1qaz 2019-08-08 12:38:14
    Tzw. specustawa z 2017 wyszła od MRiRW a nie od Szyszki.
 • Olek 2019-08-08 08:47:46
  Mam wrażenie, że nowelizacja Ustawy Prawo Łowieckie ,pierwotnie, miała na celu ułatwienie zwalczania ASF. A potem każdy zaczął ciągnąć w swoją stronę. I wygrali obrońcy zwierząt. PZŁ wyszedł z tej zmiany osłabiony. Lustracja dołożyła swoje, o czym się elegancko milczy. Myśliwi się poobrażali. W związku nadal wrze od wewnętrznych sporów. Korzystają dziki. Tracimy wszyscy. Słaba kadrowo i źle wynagradzana weterynaria jest bezsilna. Rolnicy czują się pokrzywdzeni brakiem działań ale też każdą próbę działań odbierają jako atak . Tyle spotkań, narad, konferencji , ustaleń, planów i chaos tylko rośnie. Może Pan Premier powinien powołać jakiegoś nadzwyczajnego Koordynatora? Tylko czy znalazłby się odważny, żeby się podjąć? Wątpię.
 • nn 2019-08-08 07:43:28
  Znowu myśliwi robią jakieś liryczne wstawki: jak im ciężko, jak spotykają się z niezrozumieniem, obojętnością, wrogością wręcz. Starają się z całych sił, ale nie pozwalają im zredukować dzików. W pierwszym komentarzu opisałem mechanizm który w konkretnym przypadku- rzecz dotyczy pogranicza Podkarpacia i Lubelszczyzny- doprowadził do eksplozji pomoru. Radzę powrócić do tego wpisu. Przykład wręcz modelowy. Koła łowieckie robią co chcą, hodują wręcz obłąkane ilości dzików. Prowadzą bardzo twórczą dokumentację w której wpisują banialuki: chcecie 0,5 dzika/100 ha- no to macie, ma być 0,1/100 ha- już się robi, a ile biega po polach, to ich słodka tajemnica. Nadleśniczy, któremu sygnalizuje się problem pisemnie, podkreślam na piśmie odpowiada że inwentaryzacja ( czyli ustalenie faktycznego stanu) nie jest jego problemem, czytaj: to są moi koledzy i ich nie ruszę. Literalnie biorąc to, co płodzi ten zgodny konglomerat leśno-łowiecki żadnego problemu nie ma, depopulacja nastąpiła. Więc jaki masz ty problem, wielu nicków Aka, DAKa, Bayerischer Scheisshund, po co tobie i twoim kolegom psy, dzieci na polowaniu, strzelanki z kombajnów? Depopulację dzików pod Tomaszowem i Lubaczowem załatwiliście na medal własnymi siłami, szybko i skutecznie.
  • Rolnik 1 2019-08-08 22:10:26
   Do... nn tobie się wydaje i tylko wydaje że jesteś mądrzejszy od setek i tysięcy wykształconych i doświadczonych leśników w Polsce, internet ma to do siebie że...nie znam się na tym ale chętnie się wypowiem.Niektórym internautom wydaje że są mądrzejsi od profesorów.
 • Jak wygląda depopulacja dzika w Polsce „dobrej zmiany” od 2018 2019-08-07 23:36:49
  @Sławek. Szanowny Sławku, na tym forum od 3 lat pisuje kilku myśliwych. W roku 2017 i 2018 trzeba było wytłumaczyć rolnikom, że dziki są rządowe, a nie są własnością myśliwych. Po dwóch latach się udało. Od 2018 roku piszemy na tym forum o „dobrej zmianie” ustawy „prawo łowieckie” z 2018 roku. Poczytaj proszę wpisy myśliwych pod artykułem na farmerze „Bioasekuracja to za mało – bez odstrzału dzików nie zatrzymamy ASF” sprzed 5 dni, autor również red. Bartosz Wojtaszczyk. Skoro dziennikarz, który wnioskuje o zmianę prawa łowieckiego, a kompletnie się na tym nie zna, choć powinien, jeżeli chce o czymś pisać, to cóż powiedzieć o „zwykłych” obywatelach? Staramy się, jak możemy. Dziennikarze nam nie pomagają, nie ich interes. Sam napisałeś „może usłyszy ktoś u GÓRY”. Zakładam, że „ci u góry, sejm – posłowie, senat – senatorowie i prezydent to są wykształceni ludzie, którzy są świadomi swoich czynów. Ale to właśnie ONI, ci „U GÓRY” tak zadecydowali. Uproszczeniem jest Twój zapis „że nam nie wolno”. Wolno nam polować. Ale nie wolno nam tak polować, jak się poluje w Belgii, w Czechach, czy w Niemczech (820.000 dzików odstrzelonych w 1 rok), aby móc zredukować skutecznie dziki. Od 2018 roku zakazane. Mówimy to bezpośrednio ministrowi, piszemy do ministra Ardanowskiego, Kowalczyka pisma. Ci u góry to wiedzą, ale nic nie robią. Potrzebują „kozła ofiarnego”. My polujemy tak, jak nam „ci u góry” pozwalają, choć chcielibyśmy polować inaczej i wiemy, jak to robić inaczej. Pozdrawiam
  • Sławek 2019-08-09 18:45:07
   Dziękuję za szczerą odpowiedż . Jesteście myśliwymi napiszcie na skrzynkę pocztową redakcji FARMERA jak to widzicie z waszej strony bo to wy jesteście specjalistami w swojej dziedzinie - jest jeszcze TOP AGRAR i PORADNIK ROLNICZY ten ostatni potrafi wydrukować całą wypowiedż a zapewniam że nie olewają takich tematów . Potrafią sami zadawać pytanie ministrom i urzędnikom odpowiedzialnym na dany temat . Nie są obojętni na sprawy dotyczące rolnictwa . Uważam że trzeba wałkować temat bo wystarczy że ktoś nie zna tematu do końca i robi wielkią aferę że to tylko wina brudasów . Pozdrawiam
 • Szyszka😱😱😱 2019-08-07 19:44:02
  Skąd tyle przypadków jak nie ma dzików, a poza tym mamy WZORCOWY MODEL ŁOWIECTWA PRZYKŁAD DLA CAŁEJ EUROPY auuuuuuuuuu!!!!!!!😂😂😂😂😂😂😂
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.173.214.227
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.