- W związku z nieudolnością rządu PiS w walce z ASF PO wystąpi o powołanie specjalnej komisji nadzwyczajnej ds. monitorowania walki z wirusem ASF na terenie Rzeczpospolitej - zapowiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie Dorota Niedziela.

Zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o utworzenie narodowego programu walki z wirusem ASF oraz specjalnego funduszu dla rolników poszkodowanych w związku z występowaniem wirusa. Posłanka wezwała też do wsparcia Inspekcji Weterynaryjnej dodatkowymi etatami oraz o podwyżki dla pracowników Inspekcji. Zaapelowała o uruchomienie ogólnopolskiej kampanii informacyjnej dotyczącej ASF skierowanej do rolników, myśliwych i społeczeństwa oraz o uruchomienie specjalnej infolinii, w której rolnicy będą mogli zasięgnąć informacji o rekompensatach i dofinansowaniach.

Posłanka odniosła się krytycznie do planów ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela związanych z budową ogrodzenia wzdłuż granicy Polski z Białorusią i Ukrainą, które uniemożliwi wędrówki dzikom i pozwoli walczyć z wirusem ASF.

- Płot będzie przechodził przez 4 województwa, przez 20 powiatów, będzie miał 1230 km długości i będzie kosztował 235 mln zł. Płot z siatki ocynkowanej, osadzony na drewnianych palach będzie przebiegał przez pola, łąki, bagna i wzdłuż Bugu. Co minister Jurgiel chce tym osiągnąć oprócz wydania 235 mln zł, kiedy wirus przeszedł już przez Wisłę? - pytała Niedziela.

- Nie ma pieniędzy na zbieranie zwłok (dzików), nie ma pieniędzy na Inspekcję Weterynaryjną, nie ma pieniędzy na odszkodowania dla rolników, a minister Jurgiel chce wydać 235 mln zł na płot? - podkreśliła posłanka.

Poseł PO Stanisław Żmijan zaznaczył, że na terenach dotkniętych wirusem ASF dotychczas nie wypłacono niektórym rolnikom odszkodowań i rekompensat za zaniechanie produkcji. "Apelujemy kolejny raz o zaangażowanie się budżetu państwa i pomoc rolnikom w tej dramatycznej sytuacji" - powiedział Żmijan.

W rozmowie z PAP szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15) ocenił inicjatywę PO ws. powołania sejmowej komisji ds. monitorowania walki z wirusem ASF jako "polityczne działanie". Jak mówił, nie widzi potrzeby jej tworzenia, ponieważ zwołuje komisję rolnictwa w sprawie ASF regularnie.

- Mamy wszyscy razem próbować pomagać w tej sprawie i rozwiązywać problem, a nie szukać takiego politycznego zagrania - zaznaczył Sachajko.

Budowa płotu o długości prawie 1200 km ma być realizowana w latach 2018-2020.

Jurgiel mówił w TVP Info, że złożył wniosek na kwotę 300 mln zł do Komisji Europejskiej na współfinansowanie bioasekuracji, czy przypadków wygaszania produkcji, czy też dobrowolnej rezygnacji w zamian za rekompensaty. Dodał że do tej pory Polska "dostała sporo środków" na zwalczania ASF.

Od końca lutego obowiązuje w całej Polsce obowiązek bioasekuracji gospodarstw utrzymujących świnie. Służby weterynaryjne w ciągu najbliższych miesięcy mają zrobić przegląd gospodarstw pod kątem przestrzegania zasad bioasekuracji, tak by wirus nie przedostał się do hodowli świń.

W Polsce wirusa ASF wykryto w lutym w 2014 r. Dotychczas odnotowano 108 ognisk tej choroby u trzody chlewnej (z czego 81 w 2017 r., a cztery w 2018 r.) w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Ponadto odnotowano ponad 1,6 tys. przypadków tej choroby u dzików. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.