Sygnały dotyczące ewentualnego wystąpienia ASF świń w powiecie żuromińskim pojawiły się w mediach społecznościowych wczoraj wieczorem. Informacje o podejrzeniu ogniska udało nam się potwierdzić w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Żurominie. Stado w którym podejrzewa się wystąpienie choroby zlokalizowane jest w gminie Żuromin. Obecnie w PIWet w Puławach trwają badania próbek pobranych od zwierząt, ich wynik powinien być znany po południu. 

W promieniu jednego kilometra od gospodarstwa (czyli na obszarze w którym Powiatowy Lekarz Weterynarii może zarządzić prewencyjny ubój świń) funkcjonują obecnie 3 gospodarstwa utrzymujące łącznie około 2 tys. świń. Obecnie w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Żurominie trwa szacowanie liczby gospodarstw, które po ewentualnym potwierdzeniu ogniska pomoru znajdą się w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym. 

Warto nadmienić, że powiat żuromiński jest obecnie regionem o największej w kraju koncentracji produkcji trzody chlewnej. Szczególnie dobrze rozwinęła się tutaj produkcja tuczników w cyklu otwartym, w tym tucz kontraktowy. Na chwilę obecną nie posiadamy aktualnych danych dotyczących pogłowia świń w regionie, na koniec 2018 roku w powiecie żuromińskim utrzymywano około 600 tys. świń.

Przypomnieć należy również o tym, że powiat żuromiński szczególnie mocno ucierpiał w wyniku tegorocznej fali ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ewentualne potwierdzenie podejrzeń dotyczących ASF byłoby dla całego regionu - zarówno dla rolników, przemysłu, jak i służb weterynaryjnych kolejnym ciosem. Byłby to również kolejny cios w całą krajową produkcję trzody, szczególnie po tym jak ASF potwierdzono w innym ważnym dla niej regionie - w województwie łódzkim. 

Pozostajemy w kontakcie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Żurominie. O wyniku badań poinformujemy najszybciej jak to będzie możliwe. 

Sprawdź najnowsze informacje na temat ASF!