O nowych przypadkach choroby poinformował Główny Inspektorat Weterynaryjny. ASF potwierdzono w kolejnych dwunastu lokalizacjach położonych na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Na uwagę zasługuje pierwszy od wielu miesięcy przypadek choroby stwierdzony na terenie powiatu sokólskiego. Chorobę potwierdzono u dzika odstrzelonego na terenie miejscowości Górany w gminie Krynki, w odległości około 9 km od granicy z Białorusią. Na terenie województwa podlaskiego potwierdzono również cztery inne przypadki choroby. Mowa tu o padłych dzikach znalezionych w miejscowościach:

- Miedwieżyki (gm. Milejczyce, pow. siemiatycki) w odległości ok. 7 km od granicy

- Konik (gm. Czeremcha, pow. hajnowski) w odległości ok. 1 km od granicy

- Augustynka (gm. Nurzec – Stacja, pow. siemiatycki) w odległości ok. 11 km od granicy

Na terenie województwa podlaskiego ASF potwierdzono również u dzika odstrzelonego nieopodal miejscowości Ossolin (gm. Siemiatycze, pow. siemiatycki) w odległości 22 km od granicy z Białorusią.

Jeden przypadek choroby potwierdzono na terenie województwa mazowickiego. Dotyczy on dzika odstrzelonego w okolicy miejscowości Kisielew (gm. Platerów, pow. łosicki). Jest to pierwszy jak do tej pory przypadek choroby stwierdzony na terenie tej gminy.

Pozostałe przypadki ASF dotyczą padłych lub odstrzelonych dzików z terenu powiatu bialskiego w województwie lubelskim. Obecność wirusa potwierdzono w szczątkach dzików znalezionych na terenie miejscowości:

- Dobry Kolonia (gm. Zalesie) w odległości 5 km od granicy z Białorusią

- Zakalinki (gm. Konstantynów) w odległości 11 km od granicy (dwa przypadki)

- Rokitno (gm. Rokitno) w odległości 11 km od granicy

- Dobryń Mały (gm. Zalesie) w odległości 12 km od granicy

Chorobę potwierdzono również u dzika odstrzelonego w okolicy miejscowości Roskosz (gm. Biała Podlaska) w odległości ok. 17 km od granicy z Białorusią.