W ostatnim czasie doniesienia na temat kolejnych przypadków ASF u dzików nie są niczym nowym. Co tydzień Główny Inspektorat Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia choroby u kolejnych zwierząt. Nie inaczej jest w tym tygodniu: trzy przypadki choroby potwierdzono u dzików znalezionych na terenie województwa podlaskiego.

Wszystkie trzy przypadki dotyczą padłych dzików znalezionych na terenie powiatu siemiatyckiego. Pierwszy z omawianych przypadków dotyczy zwierzęcia znalezionego na pograniczu miejscowości Koterka i Tokar (gmina Mielnik), w odległości około 2 km od granicy z Białorusią. Na terenie tej samej gminy znaleziono również innego padłego dzika: ASF potwierdzono bowiem także u dzika znalezionego na terenie miejscowości Mętna, w odległości około 6 km od granicy.

Trzeci z omawianych przypadków dotyczy padłego dzika, którego zwłoki znaleziona na terenie miejscowości Stołbce w gminie Nurzec – Stacja, w odległości 3 km od granicy.

W całej sytuacji pocieszający jest fakt, że już od kilku tygodni choroby nie potwierdzono u dzików znajdujących się w większej odległości od granicy. Ostatni przypadek choroby w odległości od granicy większej niż 10 km potwierdzono w połowie listopada. Do tej pory w kraju potwierdzono 151 przypadków ASF u dzików, i 23 ogniska choroby w stadzie świń.