Produkcja tego typu rusztów polega na zanurzeniu jednego elementu metalowej siatki w wannie z płynnym plastisolem, który występuje w takim stanie skupienia, gdy jest podgrzany do temp. ok 170°C. Po schłodzeniu do ok. 60°C tworzywo zastyga na danym materiale i nabiera trwałości.

Jak wyjaśnia nam Grzegorz Kędzierski z firmy Pellon – w praktyce taki ruszt jest dwa razy droższy niż plastikowy, jednak znacznie trwalszy. Jego cena wynosi ok. 120 euro/m2. Firma proponuje ruszty dopasowane do każdego typu kojca, nie ma problemu z niestandardowymi kształtami podłogi, gdy w kojcu są jakieś ustępy, np. na belki konstrukcyjne budynku.

Po wymierzeniu przez przedstawiciela firmy powierzchni kojców kształt maty zostaje dokładnie dopasowany. Co ciekawe, podłoga jest osadzana tylko na czterech bolcach ze stali nierdzewnej umieszczanych w ścianie. Wystają one na długość ok 10 cm i stanowią jedyne rusztowanie dla podłogi. Ruszty tego typu mają owalny kształt i zapewniają zwierzętom odczucie najbardziej miękkiego i ciepłego podłoża w porównaniu z innymi materiałami. Jednocześnie tworzywo jest bardzo dobrze przystosowane do agresywnych warunków środowiska, jakie panują w chlewni.

Ruszta tego typu są też dostępne w ofercie firmy Hodowca. W tym przypadku mogą być zmontowane w opcji z pneumatyczną windą dla loch. Andrzej Komornicki z firmy Hodowca tłumaczy, że w standardowym pakiecie cena podłogi do kojca z windą i rusztem z plastisolu - Super Coated o wymiarach 2,6 m x 1,8 m oraz podgrzewanym legowiskiem dla prosiąt wynosi ok. 1 100 euro.

Montaż podłogi w tym przypadku polega na nałożeniu całej podłogi (przednią i tylną stroną) na brzegi posadzki betonowej lub betonowych podciągów. Następnie montuje się windę (lub wstawia się standardowe ruszty żeliwne) w strefie dla lochy, podłącza wężyki do czterech siłowników pneumatycznych i przewody do maty grzewczej.