W minionym tygodniu odnotowano zauważalne podwyżki cen skupu tuczników. Są to pierwsze poważniejsze wzrosty cen od kilku miesięcy. W porównaniu z minionym tygodniem za żywiec klasy I zakłady płacą średnio 3,61 zł / kg netto, a ceny wahają się od 3,40 do 3,90 zł/kg. Średnia cena skupu żywca wzrosła o około 10 groszy, są jednak i takie zakłady w których podwyżki wyniosły nawet 30 groszy na kilogramie. Podobny wzrost cen zanotowano w zakładach skupujących tuczniki w wadze bitej ciepłej. Tu podwyżki wynoszą średnio 12 groszy. Średnia cena, jaką skupy płacą za kilogram tucznika klasy E wynosi obecnie 5,09 zł netto. Ceny wahają się w dość szerokich granicach, zaczynają się od 4,80 zł/kg netto a są też zakłady proponujące hodowcom cenę 5,30 zł netto.

Za przyczynę wzrostu cen skupu trzody, pracownicy zakładów mięsnych uważają przede wszystkim minimalne podwyżki jakie w ostatnim czasie odnotowano na europejskich rynkach. W bezpośredni sposób przekłada się to również na ceny skupu trzody w naszym kraju.

Długo wyczekiwane podwyżki dają hodowcom pewną nadzieje na poprawę opłacalności produkcji, jednak jak podkreślają pracownicy skupów nie należy popadać w nadmierny optymizm. Aktualnie cena nie powinna już spadać, trudno jest jednak przewidywać znaczące wzrosty poziomu cen. Owszem, dość prawdopodobne jest że w najbliższych tygodniach cena wzrośnie o kolejne 10 – 20 groszy, na wyraźniejsze podwyżki przyjdzie jednak rolnikom jeszcze poczekać.