Przy dzisiejszych kosztach produkcji nawet rekordowo wysokie ceny skupu tuczników z jakimi mamy obecnie do czynienia nie zapewniają producentów oczekiwanego zysku. Niestety miniony tydzień przyniósł co najwyżej symboliczne podwyżki stawek skupu. 

Za żywiec wieprzowy krajowe skupy płacą obecnie średnio 6,89 zł netto za kilogram, czyli o 5 groszy więcej niż tydzień temu. Stawki wahają się w granicach 6,30 - 7,40 zł netto za kilogram. 

Podobny wzrost cen odnotowaliśmy w przypadku zwierząt sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Za kilogram tucznika w klasie E skupy proponują dziś średnio 8,78, co w porównaniu z ubiegłym tygodniem oznacza podwyżkę również o 5 groszy. Ceny tuczników w klasie E wahają się w granicach 8,05-9,10 zł netto za kilogram. 

Nie spełniły się nadzieje pokładane w nadejściu sezonu grillowego czy fali upałów - od wielu tygodni ceny tuczników pozostają na relatywnie stabilnym poziomie. Niestety na horyzoncie wciąż nie widać oznak znaczącej poprawy sytuacji. Jak podkreślają eksperci, pomimo iż na wielu wiodących rynkach pogłowie świń spada, to ograniczony popyt na wieprzowinę nie pozwala odbudować znacząco poziomu cen.