Dzisiejsza sesja niemieckiej "dużej giełdy" żywca wieprzowego zakończyła się ustaleniem wyniku 1,95 euro za kilogram półtuszy o mięsności 57 proc. Z jednej strony to najwyższa stawka obserwowana w Niemczech od ponad 2 lat. Widać jednak wyraźnie, że dynamiczny trend wzrostowy obserwowany zwłaszcza na początku marca wyhamował - w porównaniu z zeszłym notowaniem tuczniki podrożały "jedynie" o 3 eurocenty.

Czy jest to zapowiedź stabilizacji? Czy może odwrócenia trendu i czekają nas wkrótce spadki cen? Na ten moment trudno wyrokować, wydaje się jednak że obserwowane obecnie wyhamowanie podwyżek jest przejściowe - na horyzoncie widać już bowiem Wielkanoc, a w następnej kolejności start sezonu grillowego tradycyjnie związanego z wzmożonym zapotrzebowaniem na wieprzowinę. Niczego oczywiście nie można być pewnym, wydaje się jednak że po chwilowym okresie stagnacji czekać powinna nas kontynuacja trendu wzrostowego.

Szukasz artykułów potrzebnych w chowie trzody? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna!

W przeliczeniu na krajową walutę (wg kursu euro z dnia dzisiejszego - 4,67), niemieckie tuczniki kosztują obecnie 9.11 zł/kg (9,03 w ubiegłym tygodniu). Na polskim rynku na początku tygodnia obowiązywały stawki na poziomie 8,55. Nie można być niestety pewnym, że dzisiejsza podwyżka w Niemczech przyniesie choć symboliczny wzrost cen. Po poprzednich dwóch notowaniach cena w Niemczech wzrosła bowiem o 17 eurocentów, gdy w tym samym czasie w krajowych skupach ceny spadały.

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników!