W miniony czwartek Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące pogłowia świń w Polsce, według stanu z grudnia zeszłego roku. W tym okresie populacja trzody chlewnej wyniosła 11,9 mln sztuk, czyli o ponad 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku wcześniejszego.

>>>>> Czytaj więcej: Wzrosło pogłowie świń a import prosiąt się umacnia

Jak informuje bank Credit Agricole, tendencje wzrostowe utrzymują się nie tylko w naszym kraju. Powołując się na dane Eurostatu, analitycy banku wskazują na wyraźny (choć nie tak wysoki jak w naszym kraju) wzrost pogłowia trzody chlewnej u innych wiodących producentów żywca wieprzowego w Europie. Największy wzrost populacji świń zaobserwowano w Danii (+4,5 proc.). Świń przybyło również w Hiszpanii (+3,1 proc.) i Francji (+2,4 proc.), minimalny wzrost pogłowia trzody (+0,6 proc.) odnotowano również w Niemczech.

Jak oceniają analitycy banku, wzrost produkcji żywca wieprzowego u największych unijnych producentów, w połączeniu ze spadkiem popytu na wieprzowinę ze strony rynku chińskiego potwierdza fakt, że pod koniec zeszłego roku rynek trzody chlewnej wszedł w spadkową fazę „cyklu świńskiego”. Możliwe są wprawdzie sezonowe podwyżki cen, jednak ceny żywca wieprzowego będą w tym roku prawdopodobnie niższe niż rok wcześniej.

Więcej informacji na temat sytuacji na krajowym i globalnym rynku żywca wieprzowego będzie można zdobyć podczas tegorocznej edycji konferencji "Nowoczesna Produkcja - Świnie", która odbędzie się już 1 marca w Licheniu Starym. Już dziś zgłoś swój udział w spotkaniu!