Jak poinformował resort rolnictwa, jednym z członków delegacji premier Beaty Szydło, podczas wizyty w Chinach, jest Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przewidziane jest między innymi jego spotkanie z przewodniczącej ChRL Xi Jinpingiem, oraz premierem Li Keqiangiem.


Oprócz tego, Jacek Bogucki wemie udział w rozmowach z przedstawicielami Urzędu d.s. Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny ChRL. Będzie także przewodniczył delegacji MRiRW podczas spotkania Polsko – Chińskiej Grupy Roboczej d.s. współpracy w dziedzinie rolnictwa i gospodarki żywnościowej.


Jak podkreśla resort rolnictwa, podczas wizyty w Chinach planowanie jest między innymi omówienie kwestii wznowienia eksportu wieprzowiny i produktów wieprzowych, a także mięsa i przetworów drobiowych na rynek chiński.


Przypomnijmy: w czerwcu zeszłego roku, obie strony były bliskie porozumienia na temat możliwości eksportu krajowej wieprzowiny na rynek chiński, co otworzyłoby dla naszego rolnictwa potężny rynek zbytu. Wówczas plany pokrzyżowało jednak wystąpienie pierwszego od ponad 2 lat ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń.