Podczas ostatniej konferencji Farmera “Nowoczesna produkcja-Świnie” uczestnicy spotkania mieli okazję poznać od podstaw zasady funkcjonowania internetowej giełdy żywca. Trzeba przyznać, że jest to nowe ale już doceniane narzędzie w rękach producentów świń.

- W obliczu aktualnych wyzwań, przed którymi stoi polska branża trzody chlewnej, naszą uwagę najczęściej kierujemy ku problemom związanym z niekorzystną strukturą produkcji, ASF czy importem żywca. Tymczasem jest jeszcze jeden obszar, w którym polski rynek trzody czeka rewolucja – mowa o wymianie informacji rynkowej i technologiach wykorzystywanych w obrocie – wyjaśnia Sebastian Balcerak z zespołu giełdy Dograne.

Polscy hodowcy, rolnicy oraz ich partnerzy handlowi borykają się z niedoborem informacji, przez co trudno jest im podejmować decyzję komu i na jakich warunkach najlepiej dostarczyć tuczniki lub gdzie nabyć materiał hodowlany. Twórcy systemu Dograne twierdzą jednak, że przy wykorzystaniu współczesnych technologii internetowych można zarówno rolnikom, jak i zakładom pomóc w dostępie do informacji bez konieczności odchodzenia od tradycyjnych form współpracy. Dlatego zbudowali system, który automatycznie znajduje kontakty do kontrahentów gotowych odebrać daną partię żywca, w konkretnym terminie i na konkretnych warunkach, bez potrzeby przeglądania ogłoszeń czy spisów zakładów skupujących.

Oferty skupu na giełdzie Dograne można złożyć na przyszły termin, dzięki czemu szukając zbytu na świnie użytkownicy otrzymują szybkie powiadomienia o pojawieniu się kontrahenta, którego oferta spełnia oczekiwania co do ilości, lokalizacji, terminu oraz parametrów produktu (np. wagi, linii genetycznej czy statusu zdrowotnego).

Ponadto, ceny w Dograne są negocjowane między dopasowanymi użytkownikami, którzy mogą (ale nie muszą) zdalnie dograć współpracę na warunkach ustalonych między sobą w systemie. To właśnie ów mechanizm automatycznego kojarzenia kontrahentów oraz elastycznego dogrywania zasad współpracy w obrocie żywcem stanowią absolutną nowość na polskim rynku.

Korzystanie z udostępnionych funkcjonalności jest bezpłatne. Intencją autorów systemu było stworzenie dla rolników, ich partnerów i w ogóle całej branży narzędzia, które obejmowałoby swoim zakresem całość działań rynkowych (tj. od złożenia oferty po jej dogranie). W ramach płatnych pakietów będą w przyszłości udostępniane dodatkowe funkcjonalności wykraczające poza potrzeby typowego użytkownika.

System Dograne jest partnerem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej oraz Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”. Więcej informacji o zasadach działania aplikacji można znaleźć na stronie systemu Dograne.