W ostatnim czasie dotarły do nas informacje na temat drastycznych podwyżek cen przeprowadzenia kontroli weterynaryjnych, i wystawienia świadectwa zdrowia zwierząt. Stawki za wykonanie usługi wzrosły 11 sierpnia nawet o kilkaset procent. 

Do sprawy odniósł się Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych, Związek stanowczo protestuje przeciw wprowadzonym podwyżkom:

„Tak drastyczna podwyżka jest dla rolników niezrozumiała. W związku z tym POLSUS zwrócił się do Premiera - Pana Henryka Kowalczyka oraz do Głównego Lekarza Weterynarii - Pan Pawła Niemczuka z prośbą o weryfikację tak drastycznej podwyżki” – czytamy w komunikacie związku.

 Jak dodają przedstawiciele „Polsusa”,  w grupie macior, loszek i knurów bardzo często sprzedawane są pojedyncze sztuki. Według nowych stawek koszt świadectwa weterynaryjnego przy sprzedaży jednej sztuki na dzień dzisiejszy stanowi 10-15% wartości sprzedanego zwierzęcia. Jest to sprzeczne z próbą odbudowy i zapobieżenia upadkowi hodowli i produkcji trzody chlewnej w gospodarstwach rodzinnych.