- Zauważamy spore zainteresowanie producentów świń wsparciem finansowym w nowym rozdaniu PROW. Można powiedzieć, że wielu stoi w blokach startowych i czeka na to aż będzie można uzyskać wsparcie na budowę lub rozbudowę chlewni - komentuje dr Tadeusz Blicharski z Polskiego Związku Producentów i Hodowców Trzody Chlewnej POLSUS.

Dyrektor podkreśla, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to takie pieniądze będą dostępne od początku przyszłego roku. W związku z tym POLSUS stara się wyjść naprzeciw obecnym potrzebom. Proponuje serie szkoleń nie tyko związanych z produkcją prosiąt, o których wcześniej pisaliśmy, ale również szkolenia, które wyjaśnią i pozwolą lepiej poznać procedurę uzyskiwania pozwoleń na budowę i/lub rozbudowę chlewni.

- W tym tygodniu zostało potwierdzone, że program odnośnie szkoleń dla rolników na uzyskanie pozwolenia na budowę lub modernizację chlewni, zaproponowany przez POLSUS będzie finansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Całkowity koszt szkoleń, które odbędą się prawdopodobnie w dwóch cyklach, styczeń - kwiecień 2014 i wrzesień - grudzień 2014, będzie wynosił 150 tys. zł - wyjaśnia dr Blicharski.

Jednocześnie dyrektor zauważa, że istnieje spora część hodowców i producentów, którzy chcą inwestować w chlewnie ale napotykają duże problemy z załatwianiem formalności i uzyskaniem pozwolenia na budowę. - Dlatego uważamy, że jest to bardzo ważny i aktualny problem, który należy rozwiązać.

Ten fakt potwierdza również prezes Zarządu Głównego POLSUS Ryszard Mołdrzyk, który sam prowadzi hodowlę świń. W rozmowie stwierdza, że - wielokrotnie uzyskanie pozwolenia na budowę chlewni to droga przez mękę. Mimo tego widzimy, że wśród rolników jest spora chęć do poszerzania skali produkcji, a co za tym idzie budowy nowych budynków inwentarskich. Już dzisiaj mogę podać przykłady rolników z woj. wielkopolskiego, czy też kujawsko-pomorskiego, którzy poważnie są zainteresowani stawianiem nowych chlewni.

Szkolenia będą organizowane na terenie województw o największym natężeniu hodowli i chowu trzody chlewnej, czyli: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, opolskim, lubelskim. W szkoleniach będą mogli wziąć udział rolnicy ze wszystkich województw, niezależnie od miejsca organizacji szkolenia.

Spotkania będą prowadzone w formie wykładów i praktycznych ćwiczeń przez osoby o przygotowaniu/wykształceniu prawniczym i doświadczeniu w zagadnieniach rolniczych zwłaszcza związanych z hodowla i produkcją świń. Łącznie szkoleniami objętych zostanie od 225 do maksymalnie 400 osób.