W ciągu ostatnich kilku tygodni obserwowaliśmy wyraźny spadek liczby nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń. Praktycznie od końca września z reguły tygodniowo potwierdzano od kilku do kilkunastu nowych zachorowań. Niestety powtarzać zdaje się historia z lat minionych: pod koniec roku ponownie obserwujemy wzrost liczby nowych przypadków pomoru. Pomiędzy 5 a 11 listopada w naszym kraju potwierdzono ich aż 52. Pojawiły się one w czterech województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko – mazurskim, przy czym większość zachorowań wystąpiła w ostatnich dwóch wymienionych regionach.

Sześć przypadków choroby potwierdzono w Warszawie. Po dwa pojawiły się na Ursynowie i Wawrze, po jednym zaś na Bielanach i w Lesie Kabackim. Poza tym na Mazowszu pomór pojawił się w powiatach:

- piaseczyńskim (po dwa przypadku w gminach Prażmów i Piaseczno, oraz jeden przypadek w gminie Lesznowola)
- siedleckim (trzy przypadki w gminie Wiśniew, jeden przypadek w gminie Korczew)
- garwolińskim (jeden przypadek w gminie Garwolin)
- nowodworskim (jeden przypadek w gminie Nowy Dwór Mazowiecki)
- kozienickim (jeden przypadek w gminie Magnuszew
- otwockim (jeden przypadek w gminie Osieck)

Dwadzieścia nowych przypadków pomoru pojawiło się w województwie warmińsko – mazurskim. Uwagę zwracają pierwsze od wielu miesięcy przypadki choroby w powiecie ełckim. Dwa zachorowania potwierdzono w gminie Kalinowo. Przypadki pomoru potwierdzono również w powiatach:

- braniewskim (trzy przypadki w gminie Braniewo, dwa przypadki w gminie Lelkowo, jeden przypadek w gminie Frombork)
- bartoszyckim (trzy przypadki w gminie Sępopol)
- kętrzyńskim (dwa przypadki w gminie Barciany, jeden przypadek w gminie Srokowo)
- lidzbarskim (jeden przypadek w gminie Lidzbark Warmiński)
- węgorzewskim (jeden przypadek w gminie Węgorzewo)
- oleckim (trzy przypadki w gminie Kowale Oleckie)

Kolejnych dziesięć przypadków potwierdzono na Lubelszczyźnie. Większość z nich wystąpiła na terenie powiatu krasnostawskiego: po trzy zachorowania potwierdzono w gminach Krasnystaw i Kraśniczyn, jedno zaś w gminie Siennica Różana.

Poza tym w województwie lubelskim przypadki choroby potwierdzono w powiecie lubartowskim (jeden przypadek w gminie Ostrów Lubelski), łęczyński (jeden przypadek w gminie Spiczyn) i bialskim (jeden przypadek w gminie Leśna Podlaska).

Ostatnie cztery spośród omawianych przypadków choroby wystąpiły na terenie województwa podlaskiego. Dwa z nich pojawiły się w powiecie suwalskim w gminach Suwałki i Raczki. Poza tym chorobę potwierdzono w powiecie Augustowskim (gm. Nowinka) i białostockim (gm. Wasilków).

We wszystkich potwierdzonych w omawianym okresie przypadkach ASF, obecność wirusa potwierdzono w tkankach 72 zwierząt.

Łączna liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń potwierdzonych w naszym kraju przekroczyła barierę 3 tysięcy. Dotychczas pomór u dzików potwierdzono dokładnie 3027 razy, z czego w tym roku nastąpiło to już 2123 razy. Oznacza to, że w ciągu nieco ponad dziesięciu miesięcy tego roku wystąpiło 70 proc. wszystkich przypadków pomoru jakie potwierdzono w naszym kraju.