Główny Inspektorat weterynaryjny potwierdził kolejne siedem przypadków ASF w populacji dzików. Tym razem większość z nich potwierdzono na terenie powiatu bialskiego w województwie lubelskim, jeden przypadek choroby potwierdzono również na terenie powiatu siemiatyckiego w województwie podlaskim. ASF potwierdzono u padłych dzików znalezionych na terenie miejscowości:

- Pokinianka (gmina Rokitno, powiat bialski), w odległości około 7 km od granicy z Białorusią

- Michałki (gmina Rokitno, powiat bialski), w odległości około 12 km od granicy z Białorusią

- Dobryń Mały (gmina Zalesie, powiat bialski) – 2 przypadki stwierdzone w odległości 10 i 11 km od granicy z Białorusią

- Kolonia Dobryń (gmina Zalesie, powiat bialski) w odległości około 5 km od granicy z Białorusią

- Moszczona Królewska (gmina Mielnik, powiat siemiatycki), w odległości około 16 km od granicy z Białorusią

Występowanie ASF potwierdzona także w tkankach dzika odstrzelonego nieopodal miejscowości Horbów (gmina Zalesie, powiat bialski), w odległości około 13 km od granicy.

Miniony rok był niestety rekordowy jeśli chodzi o liczbę potwierdzonych przypadków afrykańskiego pomoru świń. Zarówno w populacji dzików, jak i w stadach świń. Według najnowszych danych, w ciągu minionych 12 miesięcy, u dzików chorobę potwierdzano 101 razy. Do tego należy doliczyć także 20 ognisk choroby w stadach świń, które od czerwca do września potwierdzono na terenie województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Od początku występowania afrykańskiego pomoru świń na terenie naszego kraju (tj. od lutego 2014) stwierdzono 168 przypadków choroby u dzików i 23 ogniska ASF u świń.