Zniesienie surowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa najwyraźniej zwiększyło import produktów rolnych do Chin w pierwszym kwartale 2023 r. W wielu obszarach produktowych, w tym mięsa, nie tylko rok do roku wzrósł import, ale również eksport.

Import wieprzowiny wzrósł o 18,8 proc.

Z danych administracji celnej wynika, że import wieprzowiny wzrósł o 18,8 proc. do około 820 tys. ton. Szczególnie dużym popytem cieszyły się towary świeże i mrożone, a ich import wzrósł o 26 proc. do 530 tys. ton.

Korzystają Brazylia i Kanada

Jak poinformowała duńska organizacja patronacka dla przemysłu rolno-spożywczego (L&F), w szczególności Brazylia i Kanada skorzystały z wyższych wymagań importowych Chin dotyczących świeżej i mrożonej wieprzowiny. Kraje te zwiększyły wielkość dostaw o ponad połowę w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r. odpowiednio do 121 850 ton i 41 175 ton. Wzrost eksportu zanotowały również USA, których sprzedaży zwiększyła się o jedną trzecią do 40 630 ton.

Hiszpania pozostaje głównym eksporterem wieprzowiny do Chin

Według L&F sama Dania sprzedała do Chin o około 38 proc. więcej wieprzowiny, czyli 62 850 ton. Jednak Hiszpania pozostała największym dostawcą z dostawą z 132 360 ton. Było to jednak tylko o ponad 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Europejscy dostawcy coraz częściej narzekają na różnicę cenową w stosunku do konkurentów z Ameryki Północnej i Południowej, ponieważ oni mogą kupować świnie znacznie taniej.