Miratorg ogłosił budowę rzeźni, która rocznie będzie mogła ubijać około 4,5 miliona świń. Firma jest obecnie największym producentem i przetwórcą wieprzowiny w Rosji. Jej właścicielami są bracia Linnikow, którzy uznawani są za najpotężniejszych rolników w Federacji Rosyjskiej. Prócz branży mięsnej zajmują się także produkcją roślinną, mają również udziały w branży mleczarskiej. W pierwszej połowie tego roku Miratorg wprowadził na rynek ponad 154 900 ton wieprzowiny.

W czasie ceremonii, na której oficjalnie zainaugurowano budowę rzeźni gubernator okręgu kurskiego Alexander Mikhailov stwierdził, że nowa rzeźnia będzie nie tylko największą w Rosji, lecz także jedną z najbardziej okazałych w tej części świata.

Całe przedsięwzięcie będzie częściowo finansowane przez rząd rosyjski, a pierwszy etap projektu ma zakończyć się w 2021 roku. Wedle zapewnień przedstawicieli firmy w budynku mają być zainstalowane najnowsze maszyny i technologie, aby zoptymalizować pracę.

Według Miratorg rzeźnia ma przerabiać ponad 4,5 miliona świń rocznie. W okręgu kurskim produkcja już teraz trzykrotnie przekracza zapotrzebowanie tamtego rejonu, ale na pokrycie potrzeb całego kraju brakuje jeszcze około 300 tysięcy ton wieprzowiny.

Szacuje się, że całkowita produkcja mięsa Miratorg na rok 2017 osiągnie 700 000 ton. Oznacza to, że po zakończeniu inwestycji koncern niemal podwoi swoją produkcję do 1,1 miliona ton wieprzowiny w 2022 roku.

Budowa rzeźni jest związana z realizacją planu samowystarczalności kraju, który ma być osiągnięty do 2020 roku.