Wczorajsze notowanie niemieckiej giełdy żywca wieprzowego zakończyło się wreszcie oczekiwanym przez wszystkich hodowców trzody wzrostem cen. Sesja zakończyła się wynikiem 2,08 euro/kg półtuszy o mięsności 57 proc. (odpowiednik naszej klasy E). Oznacza to, że na przestrzeni minionego tygodnia stawka za tuczniki wzrosła w Niemczech o 8 eurocentów. 

Będą podwyżki cen w Polsce?

W przeliczeniu na krajową walutę (wg kursu euro z wczoraj - 4,71 zł) niemiecka rekomendowana cena wynosi obecnie 9.80 zł/kg wobec 9,42 zł netto w ubiegłym tygodniu. Teoretycznie oznacza to, że na przestrzeni najbliższych dni ceny tuczników w Polsce powinny podskoczyć o około 40 groszy. Delikatny wzrost cen w Polsce obserwowaliśmy już na początku tego tygodnia, kiedy to ceny tuczników w klasie E podskoczyły o 3 grosze, zaś żywiec wieprzowy podrożał o blisko 10 groszy. Mocno prawdopodobne jest zatem to, że na dniach czeka nas duży wzrost cen także w Polsce.  

Co jest przyczyną tak dużych podwyżek? Trudno jednoznacznie wyrokować, niemniej wiele wskazuje na to, że wreszcie zaczęliśmy obserwować działanie niższej podaży tuczników, co wiąże się ze spadającym w większości krajów UE pogłowiem trzody chlewnej.