Duński Urząd ds. Badań Strategicznych przyznał profesorowi Finn Skou Pedersenowi z Aarhus University  grant w wysokości 15 mln DKK koron duński na ten projekt, czyli około 2 mln EUR. Program ma być prowadzony przez pięć lat.

PRRS, zespół rozrodczo- oddechowy (Porcine Reproductive and Respiratory Syndrome) jest jedną z najbardziej groźnych i wysoce zakaźnych chorób na świecie w sektorze produkcji świń. W 1992 r. choroba pojawiła się w Danii od tamtego czasu jest jednym z głównych czynników istotnie zwiększających koszty produkcji.

Duńskie centrum naukowe (Danish Pig Research Center) oszacowało, że roczne koszty duńskich producentów świń związane z wydatkami i stratami poniesionymi w związku z tą chorobą wynoszą około 112 mln DKK.

Choroba powoduje problemy układu oddechowego i rozrodczego, rezultatem infekcji są też często zapalenia stawów i opon mózgowych. Oprócz start jakie niesie ze sobą sama choroba, to nadużywanie tutaj, a czasami niewłaściwe stosowanie antybiotyków oddziałuje negatywnie nie tylko na zdrowie zwierząt ale też pośrednio na zdrowie ludzi. Dlatego też kontrola i ograniczanie PRRS ma aktualnie najwyższy priorytet w Danii.

Jak informują duńscy naukowcy dostępne aktualnie szczepionki nie wykazują satysfakcjonującego działania. Dlatego niezbędne jest opracowanie nowoczesnej szczepionki. Powinna być bardziej skuteczna i bezpieczna w zastosowaniu, a przede wszystkim lepiej dostosowana do nowych szczepów wirusa.

W przeciwieństwie do innych zakażeń wirusowych, przeciwciała PRRS pojawiają się dość późno po zainfekowaniu. Dodatkowo wirus PRRS może znajdować się we krwi, tygodnie po wytworzeniu przez organizm przeciwciał. To oznacza, że PRRS w jakiś sposób jest w stanie ominąć układ immunologiczny organizmu. Ta informacja będzie punktem wyjścia w badaniach międzynarodowej grupy naukowców.

Przy tym wydarzeniu zwraca się szczególną uwagę na to, że badania prawdopodobnie dostarczą wielu korzystnych informacji nie tylko dla poprawy zdrowia świń ale dla badań prowadzonych nad takimi wirusami jak SARS czy HIV.