Jak udało nam się dowiedzieć w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Kościanie, wczorajsze doniesienia o ognisku ASF na tym terenie okazały się prawdziwe. Choroba wystąpiła w stadzie utrzymującym 82 świnie.  Wczoraj w godzinach wieczornych ognisko zostało zlikwidowane. 

Badania w gospodarstwach kontaktowych

Aktualnie prowadzone są kontrole w gospodarstwach kontaktowych. Stado w którym pojawiła się choroba było prowadzone w cyklu zamkniętym (nie ma zatem ryzyka, że choroba przeniesie się wraz ze zwierzętami), jednak badane są gospodarstwa które miały kontakt z ogniskiem poprzez samochody odbiorców żywca, czy poprzez lekarzy weterynarii. 

Ucierpią setki hodowców

Niestety choroba pojawiła się w jednej z najgorszych możliwych lokalizacji. Powiat kościański jest bowiem obszarem o dużym zagęszczeniu produkcji trzody. Jak poinformowano nas w PIW w Kościanie, w obszarze zagrożonym (3 km od ogniska) znajdzie się prawdopodobnie 81 gospodarstw, zaś w obszarze zapowietrzonym (10 km od ogniska) - 167 gospodarstw. Łącznie w obu obszarach przebywa obecnie ponad 20 tys. świń. Na tym nie koniec problemów - wkrótce lokalnych hodowców czeka włączenie ich gospodarstw do strefy czerwonej, co wiąże się z utrudnionym zbytem zwierząt i niską ceną ich skupu.