Urządzenie jest montowane w kojcu nad legowiskiem wyznaczonym dla prosiąt. Ma wbudowane czujniki, które rejestrują zmianę temperatury otoczenia w danym miejscu. Jeżeli temperatura spada, to wówczas nagrzewnica włącza się.

Dzięki specjalnej aplikacji, urządzenie może być sterowane  podczas, gdy przebywamy w domu. Nagrzewnica wysyła raporty w postaci e-maila lub smsa o informacjach na temat dostosowania temperatury w poszczególnych kojcach, a także to czy temperatura jest dostosowana prawidłowo do  aktualnych potrzeb prosiąt ich wieku i masy ciała.

Jeżeli jest taka potrzeba nagrzewnice można również zamontować w kojcach,  w których przebywają np. prosięta po odsadzeniu.

Duńscy producenci firma Animal Care ApS twierdzą, że prawidłowe dopasowanie temperatury do potrzeb prosiąt może znacznie zmniejszyć przygniecenia prosiąt w okresie ich odchowu przy matkach.  

Nagrzewnica eHeat składa się z glass-ceramicznej grzałki, źródła swiatła LED, dwóch czujników temperatury oraz nadajnika do odbierania wiadomości i wysyłania raportów.

Producent twierdzi, że nagrzewnice eHeat zużywają nawet o 60 proc. mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych lamp montowanych w kojcach porodowych.