PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Próbka krwi do badania ASF do podmiany?

Próbka krwi do badania ASF do podmiany? fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 18-09-2018 15:09

Tagi:

Próbki krwi od świń, pobierane w związku z ASF, mogą być podmieniane. Taki przypadek ujawnia właśnie jedno z lokalnych pism.Weterynarz zaproponował podmienienie próbki krwi pobieranej w związku z ASF.

Popełnił przy tym fatalny błąd: przez pomyłkę zadzwonił do dziennikarza, a nie do rolnika. Telefon odebrał noszący to samo nazwisko co rolnik Andrzej Dejneka, dziennikarz z lokalnego tygodnika „Wspólnota Parczewska”.

Pisaliśmy kiedyś o ujawnieniu przez to pismo przypadku pozostawionych na kilka dni w rozerwanych workach padłych dzików:

Więcej: ASF miało siedem dzików z worków porozrzucanych w marcu w okolicach Parczewa

Pechowa (dla weterynarza) rozmowa wyglądała następująco:

„AK.: Dzień dobry, Artur K...n się kłania, szefuniu. Mamy uwalnianie gminy w tej chwili z tej zapowietrzonej strefy i mam u pana krew pobrać. Podłożyć od kogoś, czy będziemy się szarpać?

Andrzej Dejneka: Nie bardzo rozumiem.

AK.: No wezmę od kogoś i podam jako próbkę od pańskiej świni. Czy przyjeżdżać i pobierać krew?

AD.: Wie pan z kim pan rozmawia?

AK.: Pan Dejneka?

AD.: No.

AK.: Nie z Piech?

AD.: Nie, nie, nie. Ze Wspólnoty proszę pana.

AK.: Aaaaaaaaaa. Przepraszam.

AD.: Nie ma za co. Bardzo ciekawie pan powiedział. Do widzenia.”

Dziennikarz zainteresował się tematem. Od weterynarza dowiedział się, że w tym czasie pobierał krew kilka razy od tej samej świni i obawiał się, że świnia padnie osłabiona skutkami kolejnego „inwazyjnego zabiegu”.

Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, tak ocenił sytuację:

- Sprawa jest absolutnie skandaliczna i nie ma przyzwolenia na tego typu działania. Uzyskałem informację od służb weterynaryjnych, że lekarz, który rozmawiał z panem redaktorem, nie jest pracownikiem Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej, a lekarzem, któremu inspekcja zleciła tego rodzaju czynności – czyli pobieranie próbek krwi. Z tego co wiem, powiatowy lekarz weterynarii już dzisiaj, w związku z tą sytuacją rozwiązuje z nim umowę o współpracy.

Zapowiedziano też działania dyscyplinarne wobec pechowego weterynarza. Czy był on wyjątkiem, czy też będą głębsze wnioski?

Jak pisze dziennikarz w tygodniku „Wspólnota Parczewska”, ten sam lekarz weterynarii brał udział w wybijaniu świń w miejscowości Dawidy – zabito wtedy 1140 świń utrzymywanych w 3 budynkach, chociaż nie u wszystkich potwierdzono chorobę. Bezskutecznie protestowało wówczas 100 okolicznych rolników.

Ksiądz Stanisław Chodźko, duszpasterz rolników diecezji siedleckiej, w udzielonej tygodnikowi wypowiedzi stwierdził natomiast, że działania tego typu pokazują „niegodziwość służb weterynaryjnych w zwalczaniu nie ASF-u, ale gospodarstwa”. Mogą prowadzić do rozwleczenia choroby i utraty zaufania społecznego.

- Zastanawiała mnie zawsze zawziętość i niespotykana determinacja weterynarii w zabijaniu zdrowych świń - powiedział tygodnikowi "Wspólnota Parczewska" ks. Stanisław Chodźko.  - Początkowo sądziłem, że to profilaktyka przed następnymi zakażeniami. Ale teraz widzę, że chodzi o co innego. Niszczenie gospodarstw ma zaszkodzić obecnej ekipie rządowej. Przecież weterynarze w większości, to zawzięci przeciwnicy PiS-u. Gnębią rolnika, a konsekwencje ma ponieść rząd RP. Skoro zamieniają próbki, to co szkodzi „podrzucić” komuś ASF albo sfałszować wyniki badań. Rolnicy przecież nie mają do nich dostępu. Powstaje pytanie: ile było tam kłamstw i fałszerstw? Mam nadzieję, że będzie to gorzka lekcja dla środowiska lekarzy weterynarii i że wyciągną z tego wnioski i przestaną likwidować rodzinne gospodarstwa, gdzie hoduje się zdrowe świnie o smacznym mięsie.

Tyle ksiądz – i nie nam kwestionować miłosierne podejście duszpasterza, i wiarę, i nadzieję. Pozwolę sobie jednak zauważyć, że weterynaria podlega rządowi i to on ma tu prawo i obowiązek działać. A rolnicy od lat wskazują, że nie mają żadnej możliwości np. skierowania do badań drugiej próbki, wyboru laboratorium do badań, albo że choroba stwierdzana jest „na oko”, po czym już przy przystąpieniu do uboju okazuje się, że badanie ją potwierdziło. Podejście do choroby i jej zwalczania jest też różne, zależne od poszczególnych lekarzy weterynarii. Czy pozostawienie im takiej swobody działania i pozbawienie kontroli jest uzasadnione?

Wreszcie: dlaczego lekarz weterynarii pytał rolnika o zgodę na taką podmianę próbek? Czy niechęć do "szarpania" wynikała z jego chęci bezczynności, czy była zachętą dla rolnika do nie wchodzenia w konflikt - czyli propozycją z gatunku "nie do odrzucenia"? 

Kto zarabia na wybijaniu świń i utylizacji? Kto zarabia na dopłatach do mięsa na terenie objętym ASF? Kto zarabia na ASF? Z pewnością nie rolnik. Z pewnością nie my wszyscy.

To można i wreszcie trzeba uporządkować.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (34)

 • mormon 2018-09-20 14:33:03
  Niech ksiądz Chodźko czy jak mu tam zajmie się pedofilią w kościele katolickim, bo to powinien być jego i jego środowiska główny problem.
  • Biała 2018-09-20 14:52:22
   jedynie ksiądz Chodzko jest z rolnikami i wie jak rolnicy są niegodziwie traktowani przez weterynarię, nie jest obojętny na krzywdę ronników..
   Był na spotkaniu w Grabanowie i słyszał jak E. Lech nazwała rolników z powiatu bialskiego brudasami, obwiniała nas że jesteśmy głównym winowajcą w roznoszenie asf.
   Tymczasem pod awda wyszła na jaw, więc powinna odszczekać te oszczerstwa... Oglądać jej osoby chyba raczej nikt nie będzie miał chęci.
   Promocja powiatu bialskiego odbije się jej dotkliwą czkawką...
   • B. 2018-09-20 15:17:17
    niegodziwie w tym państwie to są traktowani przedsiębiorcy i przedstawiciele wolnych zawodów płacący składki na zakład ubezpieczeń społecznych w wysokości ok 1300 miesięcznie.
    Bardzo proszę podać ile Pan wpłacił w tym roku do KRUS?
    Jaka jest wysokość dopłat w skali roku jaką Pan otrzymuje,(mile widziane dane nt areału gospodarstwa)
    Jaki wiek emerytalny Pana obowiązuje?
    Pozdrawiam

   • Biała 2018-09-20 15:40:31
    pół swojego życia płaciłam składki na ZUS, i teraz bardzo tego żałuję.
    Lepiej było odłożyć pieniądze na konto niż zapiepszać na nierobów kto órzy puerdzą w stołek...
  • B. 2018-09-20 15:53:19
   Panie "Biała" nie odpowiedział Pan na moje pytania?
   Dodam, że zgadzam się z teza, że administracja biurowa w naszym kraju jest bardzo rozdmuchana.
   Czekam na odpowiedź.
   pozdrawiam
   • Biała 2018-09-20 16:00:03
    czytać należy ze zrozumieniem, dla jasności ZUS płacę za siebie osobiście prowadząc działalność....
   • Rolnik 2018-09-25 12:19:49
    Drogi B. Miałeś styczność z pracą na roli? Opłacasz składki do Zusu, ja do Krusu. Idziesz na zwolnienie lekarskie , dostajesz 80% wynagrodzenia składek nie. Rolnik żeby dostać wypłayę za zasiłek chorobowy musi być nieprzerwanie 30 dni na zwolnieniu lekarskim. Za każdy dzień chorobowy ma płacone 10 zł. Czy można wyżyć za 10 zł? .
    Wszystkim miastowym stoją w gardle Unijne Dopłaty. Teraz ronokom się obrywa za dopłaty. Ale nikt nie widzi ile wzrosły ceny nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa, maszyn(można wymieniać bez końca) . ? Dopłaty zostały pomyślane po to , aby zrekompensować rolnikom niższe ceny skupu płodów rolnych .
    Jaka jest cena w skupie za tucznika w WBC? 3.90 zł .Ile taki tucznil musi zjeść paszy, ( od urodzenia licząc ) , wiesz drogi kolego? Jak długo trwa jego tucz, ? Oblicz sobie koszt wyprodukowanie jednego tucznika , i porównaj z ceną 3.90zł za kg w skupie.

    Gdyby nie praca rolnika, to ciekawe co będziesz jadł?

    Pozwolę sobie zacytować fragment wiersza J.Tuwima:
    Piekarz musi mieć buty,
    Więc do szewca iść trzeba,
    No, a gdyby nie piekarz ,
    Toby szewc nie miał chleba.

    Tak dla wspólnej korzyści
    I dla dobra wspólnego
    Wszyscy muszą pracować.
  • B. 2018-09-20 16:57:52
   Drogi Panie nie rozumiem skąd te nerwy? Napisał Pan " pół swojego życia płaciłem", więc wynika z tego, że już Pan nie płaci.
   Mniejsza o to.

   Skupmy się na pozostałych pytaniach odnośnie Pańskiego gospodarstwa

   pozdrawiam
 • Ja 2018-09-19 16:57:16
  A w powiecie Tomaszów Lubelski Pani P.L.Weterynarii zleca pobieranie krwi od zwierząt swojemu mężowi - prywatnemu lekarzowi weterynarii, można? można!!!!
  • Koło 2018-09-20 10:13:53
   Powiatowy lekarz weterynarii zawsze zleca tego typu zadnia, lekarzom terenowym, którzy stają się wtedy lekarzami urzędowymi. Pracownicy powiatowego inspektoratu weterynarii prawie nigdy nie robią tego typu czynności.
 • obserwator 2018-09-19 14:39:34
  Jak by była Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa żywnośći takiej sytułacj by nie było bo ten pan weterynarz by nie pracował
  Miejmy nadzieje że uda się tą inpekcje powołać zgodnie z projektem
  • inspektor wet 2018-09-20 09:04:01
   Ten lekarz nie pracuje w inspekcji, tylko na wyznaczeniu (rodzaj umowy zlecenia) pobierał próbki usługowo. To co zrobił jest karygodne. Powinien ponieść odpowiedzialność finansową. Ale to nie jest tak, że on podkładał próbki od chorych i jak to lamentują niektórzy utrudniał życie rolnikom. Wprost przeciwnie. On fałszował wyniki pobierając krew od sztuki zdrowej. A odnośnie łączenia to rzeczywiście nie będzie tam pracował ani ten pożal się Boże oszust ani żaden inny lekarz, ponieważ nikt nie zgodzi się na zrównanie stanowisk i pensji z pracownikami piorinu i wihajstra, gdzie już bez matury przyjmują. Wtedy wszystkie zadania które musi zgodnie z prawem międzynarodowym wykonywać lekarz weterynarii będą wykonywane przez wyznaczonych, znacznie gorzej znających temat, za to znacznie lepiej opłacanych lekarzy.
   • Mysz 2018-09-20 12:37:34
    Próbka fałszywie ujemna jest znacznie bardziej szkodliwa dla całego przedsięwzięcia zwalczania epizoocji. Chociaż pewnie cieszy osoby, które nie rozumieją zasady zwalczania choroby.
   • Biała 2018-09-20 12:57:40
    już niedługo to będziecie zbierać puszki w rowach...
    Jesteście szujami i nawet biedronka na kasę was nie weźmie, nie znacie takich pojęć jak uczciwość zawodowa....
 • Mysz 2018-09-19 09:44:44
  Bardzo ucierpi autorytet zawodu lekarza weterynarii. Szkoda. Lekarzom rzetelnie wykonującym swoje obowiązki współczuję.
 • Pejsak be 2018-09-19 08:24:59
  Ewa Lech w Grabanowie mówiła że rolnicy to brudasy nie świadomi choroby a tu proszę lekarz główny kat w powiecie parczewskim uczony człowiek, żona Główny inspektor chorob zwierząt w piw. Pani którą rolnicy niby w Dawidach więzi. Rolnicy widzą dużo nieprawidłowości i temu się burzą i będą się dalej burzyć. 1 sierpień wybito zdrowe świnie za zgodą właściciela otrzymał teraz pismo że w związku z zawiłością sprawy decyzję o wypłacie odszkodowania dostanie w połowie paźdźernika. Wielkopolska i łódzkie myślicie że to do was nie przyjdzie to się grubo mylicie to kwestia czasu miesiąca lub roku. Myślicie że państwo nie pozwoli aby do was doszło bo zbankrutuje, nie niewypłaci wam odszkodowania z powodu zawiłości sprawy i co mu zrobicie. Szczęść Boże rolnicy miłego hodowlana.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.2.246
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.