W ostatnich tygodniach obserwujemy wyraźny wzrost liczby nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. W dniach 10-16 grudnia potwierdzono ich w naszym kraju ponad 70.
Powtarza się niestety historia z kilku minionych lat: koniec roku przynosi wyraźny wzrost liczby nowych przypadków ASF potwierdzanych w populacji dzików. W dniach 10 - 16 grudnia potwierdzono ich w naszym kraju aż 73. Najgorzej sytuacja przedstawia się na Mazowszu, oraz Warmii i Mazurach. Szczególnie niepokoją kolejne przypadki choroby pojawiające się nieopodal granicy województwa łódzkiego: w sąsiadującym z tym obszarem powiecie sochaczewskim pojawiły się 3 nowe zachorowania. Położone są one w odległości niespełna 20 km od granic Ziemi Łódzkiej.
Najwięcej nowych przypadków choroby potwierdzono właśnie na Mazowszu. Oprócz wspomnianych powyżej zachorowań w powiecie sochaczewskim, choroba wystąpiła także w powiatach:
- piaseczyńskim (po siedem przypadków w gminach Piaseczno i Lesznowola, po dwa przypadki w gminach Góra Kalwaria i Prażmów, oraz jeden przypadek w gminie Tarczyn)
- garwolińskim (trzy przypadki w gminie Garwolin, jeden przypadek w gminie Wilga)
- warszawskim zachodnim (jeden przypadek w gminie Kampinos)
- siedleckim (jeden przypadek w gminie Skórzec)
- otwockim (jeden przypadek w gminie Osieck)
Jeden przypadek afrykańskiego pomoru świń potwierdzono również w warszawskiej dzielnicy Praga Północ.
Kilkanaście nowych przypadków ASF potwierdzono w województwie warmińsko-mazurskim. Wystąpiły one w powiatach:
- oleckim (trzy przypadki w gminie Świętajno, dwa przypadki w gminie Kowale Oleckie)
- gołdapskim (cztery przypadki w gminie Gołdap, dwa przypadki w gminie Banie Mazurskie)
- lidzbarskim (trzy przypadki w gminie Lidzbark Warmiński, jeden przypadek w gminie Orneta)
- węgorzewskim (dwa przypadki w gminie Węgorzewo)
- kętrzyńskim (jeden przypadek w gminie Reszel)
- bartoszyckim (jeden przypadek w gminie Sępopol)
Na Lubelszczyźnie szczególnie duże nasilenie choroby obserwujemy w powiecie krasnostawskim. W samej gminie Siennica Różana potwierdzono aż 11 nowych przypadków pomoru. Dwa kolejne potwierdzono w gminie Kraśniczyn. Poza tym po jednym przypadku choroby potwierdzono w powiecie lubartowskim (gm. Ostrów Lubelski) i łukowskim (gm. Łuków).
Wzrost nasilenia problemu ASF obserwujemy też na Podlasiu. Najgorzej sytuacja przedstawia się w powiecie białostockim. Pięć nowych przypadków potwierdzono w gminie Supraśl, do tego dodać należy przypadek pomoru potwierdzony w gminie Wasilków. Poza tym choroba pojawiła się w powiecie suwalskim (dwa przypadki w gminie Suwałki) i augustowskim (jeden przypadek w gminie Nowinka).
Uwagę zwraca nie tylko wzrost liczby nowych przypadków choroby pojawiających się w ostatnich tygodniach, ale także ich wyższa liczebność. Jeszcze kilka tygodni temu większość odnotowanych przypadków dotyczyła pojedynczych zwierząt. Dziś rzadkością nie są przypadki, dotyczące kilkunastu padłych dzików. W omawianym okresie w 73 lokalizacjach obecność wirusa ASF potwierdzono łącznie u 158 zwierząt.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (24)