Jak poinformował lider protestujących w regionie łódzkim producentów trzody w cyklu otwartym Janusz Terka, minister rolnictwa przełożył planowane na wtorek spotkanie z rolnikami na środę.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że przyjazd do stolicy tego dnia planuje nie tylko delegacja z powiatu piotrkowskiego, lecz także cała rzesza rolników reprezentująca rożne branże. Chcą przed siedzibą resortu zademonstrować swoje niezadowolenie z powodu nierównego podziału środków na wsparcie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, a także zaprotestować przeciw forsowanej ustawie o ochronie zwierząt. Ma to być również protest przeciw polityce rządu, która nie daje rolnikom poczucia stabilizacji prawnej i ekonomicznej, gwarantującego normalną działalność i rozwój gospodarstw.

Producenci trzody w cyklu otwartym domagać się mają w Warszawie przede wszystkim równego traktowania przy podziale środków na wsparcie po COVID-19. Rząd pominął ich bowiem rozdzielając pomoc. To jednak nie jedyny ich postulat - żądają również podjęcia skutecznej walki z ASF oraz działań i regulacji, które będą chronić interesy rodzimych producentów na krajowym rynku. Biorąc pod uwagę wykrycie ASF za naszą zachodnią granicą, jednym z wiodących tematów negocjacji może być nowa sytuacja na europejskim i światowym rynku trzody, oraz konieczność powstrzymania nadmiernego importu mięsa z Niemiec.

Rolnicy z woj. łódzkiego zapowiadają, że tym razem nie pozwolą się zbyć pustymi obietnicami. Jeśli w środę nie usłyszą konkretów ws. wsparcia i oczekiwanych działań, pojadą do Warszawy traktorami.

Więcej o powodach protestów w naszym materiale filmowym, który powstał w trakcie protestu producentów trzody w Piotrkowie Tryb. w ubiegłym tygodniu.