Parvowirus świń jest główną przyczyną obniżonej płodności u loch i loszek, jest chorobotwórczy wyłącznie dla zarodków i płodów nie wywołując objawów chorobowych u świń, niezależnie od wieku. Powoduje spore straty w zarodkach jeżeli locha uległa zakażeniu. Profilaktyka przeciwko parvowirozie powinna być powszechnie stosowana bez względu na status stada. Szczepienia powinny być przeprowadzone przed kryciem aby zabezpieczyć cały okres ciąży.

Jeżeli zakażenie nastąpiło w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu następuje śmierć zarodków i ich wchłonięcie, czasem nie zamierają wszystkie zarodki i wtedy obserwujemy rodzenie mało licznych miotów, w przypadku zakażenia pomiędzy 30, a 70 dniem ciąży płody ulegają mumifikacji, po 70 dniu płody zazwyczaj przeżywają jednak wykazują różne oznaki choroby, czy osłabienia.

Loszki szczepimy dwukrotnie w odstępie 4 tygodni, tak aby druga iniekcja wypadła około 2 tygodnie przed inseminacją, później lochy szczepimy dwa razy do roku najlepiej w dzień odsadzenia prosiąt gdyż termin taki łatwo zapamiętać.

Jeżeli w naszym stadzie stosujemy krycie naturalne musimy dopilnować aby także knur był szczepiony przeciwko parwowirusowi dlatego, że jest to choroba przenoszona drogą płciową z nasieniem lub po kontakcie z kałem.

Kolejnym szczepieniem, o którym nie wolno zapomnieć jest szczepienie przeciwko kolibakteriozie. Kolibakterioza wywoływana jest przez bakterie Escherichia Coli powszechnie bytujące w środowisku. Występuje w kale ssaków.

Escherichia coli powoduje u nowonarodzonych prosiąt biegunkę mającą postać żółtej wodnistej wydzieliny. Loszki pierwszy raz szczepione powinny być  5 tygodni przed porodem a drugi po 2 tygodniach czyli 2 tygodnie przed porodem. W przypadku loch wieloródek szczepimy je tylko 2 tygodnie przed porodem.

Taki harmonogram szczepień zapewni bierną odporność nowonarodzonym prosiętom.

Bywa i tak, że pomimo, że locha czy loszka były uodparniane dana jednostka chorobowa wystąpi. Może być to spowodowane źle wykonanym szczepieniem to znaczy: za późno wykonane szczepienia bądź świnia zaszczepiona w niewłaściwym miejscu, gdzie występuje zbyt gruba warstwa tłuszczu podskórnego nie pozwala na właściwe wchłonięcie leku.

Dorosłe świnie szczepimy za uchem w miejscu przecięcia: dłoń od kręgosłupa i dwa palce za uchem.