Gdy na początku miesiąca ceny tuczników zaczęły stopniowo wzrastać, niektórzy specjaliści wskazywali, że podwyżki są jedynie chwilowe i wiążą się z wzrostem popytu na mięso w związku ze zbliżającą się Wielkanocą. Niestety, ich opinia znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Już w pierwszy dzień po świętach odnotować możemy dość wyraźne spadki cen tuczników. Dotyczą one głównie zakładów skupujących świnie w wadze bitej ciepłej – ceny skupu żywca póki co utrzymują się na stabilnym poziomie.

Od naszego ostatniego notowania (22.03) ceny tuczników ocenianych poubojowo w wielu zakładach spadły o 10 groszy. Są wprawdzie takie zakłady ,które od dłuższego czasu utrzymują stabilną cenę, nie zmienia to jednak faktu, że w ciągu ostatniego tygodnia ceny tuczników w klasie E spadły przeciętnie o około 7 groszy. Średnia cena świń ocenionych w tej klasie wynosi 5,21 zł/kg netto, a ceny wahają się w zakresie 4,90 – 5,50 zł/kg netto.

Jak na razie nie obserwujemy obniżek cen skupu żywca. Większość zakładów skupujących świnie w wadze żywej utrzymała ceny sprzed Wielkanocy, a jeden ze skupów podniósł nawet ceny o 10 groszy. Należy się jednak spodziewać, że również w przypadku żywca, ceny skupu wkrótce spadną. Stabilizacja cen bierze się głównie z tego, że wiele z zakładów skupujących tuczniki w wadze żywej jeszcze nie rozpoczęła pracy po przerwie świątecznej. Na chwilę obecną średnia cena żywca wynosi przeciętnie 3,71 zł/kg netto, a zakłady płacą od 3,30 do 4,30 zł/kg netto.

 

Masz uwagi na temat opłacalności produkcji trzody? Chcesz się podzielić cenami skupu ze swojego regionu? Zapraszamy na nasze Forum.