Utrzymujące się dramatycznie niskie ceny, niewystarczające działania w zwalczaniu ASF, brak mechanizmów ochrony branży trzody chlewnej zmusiły rolników do tego by powziąć tak radykalne działania jak dzisiejsza, niezapowiedziana blokada autostrady A2 w kierunku Warszawy.

Nie mamy czasu by dłużej czekać, nie mamy czasu na wysłuchiwanie pustych obietnic, które nie są realizowane. Weryfikujemy teraz to co mówi minister, nikt nam nie wierzył, że to zrobimy. I mogę powiedzieć, że jeśli nie zobaczymy realnych działań to na pewno nie poprzestaniemy – mówił Michał Kołodziejczak szef AGROunii.

W proteście wzięło udział ponad 100 rolników, z różnych regionów Polski. Blokada autostrady A2 w stronę Warszawy, na wysokości Pruszkowa trwa od godz. 7 rano, w wyniku blokady utworzył się wielokilometrowy korek. Protestujący zapowiedzieli, że nie ustąpią dopóki nie przyjedzie z nimi rozmawiać premier jak i minister rolnictwa. Protest był spontaniczny, po godz. 10 na miejsce do protestujących przyjechał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj także>>>>>>

>>>>>>Ardanowski: Jestem rolnikiem, który został ministrem po to, by problemy w rolnictwie rozwiązywać

Rolnicy powtarzali, że nie ma żadnej ochrony krajowej produkcji świń ze strony państwa, cały czas są na przegranej pozycji w stosunku do zakładów mięsnych, które wybierają tańsze importowane mięso.

- Rolnicy są zablokowani, tak jak dzisiaj uczestnicy tej drogi. My producenci trzody chlewnej, zboża, owoców, warzyw, jesteśmy zablokowani na własnym, krajowym rynku, przez zagraniczne koncerny, zagraniczne markety. Dlatego chcemy pokazać społeczeństwu co to dla nas znaczy. Nie mamy możliwości uczestniczenia na równych zasadach we własnym rynku handlowym – tłumaczył rolnik z woj. świętokrzyskiego.

- Jestem z Koźmina Wielkopolskiego, mamy bardzo duże zagłębie trzody chlewnej, mamy 4,8 zł/kg za klasę E, dzisiaj trzeba dołożyć ok. 70 zł do tucznika. Ta sytuacja trwa już bardzo długo. Działamy w grupie producenckiej skupujemy do 3 tys. świń. Rolnicy nie dadzą rady tak długo się męczyć, będziemy wyprzedawać swój majątek. Nie tylko pojedynczy rolnicy ale i grupy producenckie dzisiaj podupadają. Produkcja będzie zamierać. Nie chcemy stać z boku bo za chwilę nie będziemy mieli nic do powiedzenia - mówił Przemysław Hajdner, przedstawiciel grupy producentów rolnych z Koźmina Wielkopolskiego.

Aktualizacja: Nieoficjalnie dowiadujemy się, że minister rolnictwa po otrzymaniu od rolników informacji na temat przywożonych do Polski transportów żywca wieprzowego, z terenów z ograniczeniami wyznaczonymi  w związku z występowaniem ASF na terenie Litwy, podjął decyzję o dymisji Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii.

Aktualizacja: Była próba siłowego rozwiązania protestu. Rolnicy utworzyli zwartą kolumnę, w trakcie przepychanek jeden z rolników ucierpiał. Został zabrany przez karetkę z miejsca protestu, prawdopodobnie ma złamane żebra.

Aktualizacja 15:10: Rolnicy kończą trwający od rana protest na autostradzie A2. Policja wypisuje protestującym rolnikom mandaty.

Postulaty AGROunii:

1. Wypłata odszkodowań dla hodowców za świnie wybite urzędowo w ramach walki z wirusem ASF, niezależnie od decyzji podjętych w tym względzie przez weterynarię.

2. Dymisja Powiatowej Lekarz Weterynarii w Parczewie Anny Gołackiej, dymisja Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Pawła Piotrkowskiego oraz dymisja Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka.

3. Podjęcie natychmiastowych, realnych i skutecznych działań zmierzających do zwalczenia wirusa ASF w Polsce.

4. Przeprowadzenie audytu wydatkowania publicznych środków finansowych przekazanych rolniczym organizacjom branżowym, związkom rolniczym oraz wszelkim innym podmiotom uznawanym za reprezentujące środowisko rolnicze.

5. Przedstawienie audytu środków finansowych pozostających w dyspozycji Funduszy Promocji Produktów Rolno-Spożywczych oraz wydatkowania tych środków wraz z oceną efektywności.

6. Uzdrowienie Izb Rolniczych poprzez zmianę regulacji ustawowych wypracowanych wraz ze środowiskiem rolniczym.

7. Wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju produkcji oraz prowadzenie realnych kontroli jakości żywności.

8. Zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego Polski poprzez skuteczną ochronę rodzimej produkcji rolnej oraz przywrócenie zasad zrównoważonego handlu.

9. Prowadzenie polityki międzynarodowej uwzględniającej interes gospodarstw rodzinnych tj. zaprzestanie finansowania rolnictwa w państwach stanowiących konkurencję dla polskich rolników oraz wypracowanie możliwości ponownego eksportu polskiej produkcji rolnej na chłonny kierunek wschodni.

10. Wycofanie się polskiego rządu z poparcia przepisów mających ograniczyć swobodę wypowiedzi i komunikacji w internecie.