Konieczność dosuszania dotyczy nie tylko ziarna kukurydzy. Również w przypadku innych zbóż zdarza się, że wilgotność zebranego plonu przekracza dopuszczalne normy. Najczęściej stosuje się wówczas dosuszanie ziarna. Jest to jednak metoda dość kosztowna, jednocześnie niewłaściwie przeprowadzony proces dosuszania może obniżyć wartość zebranego plonu. Alternatywą dla kosztownego dosuszania jest linia produktów Schaumasil, znajdująca się w ofercie firmy Schaumann.


Produkty z lini Schaumasill zawierają w swoim składzie specjalnie skomponowaną mieszaninę kwasów organicznych, które poprzez obniżenie pH hamują rozwój szkodliwej mikroflory w przechowywanym zbożu. Gwarantuje to wysoki poziom higieny, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich walorów odżywczych zbóż. Dodatkowo, dodatek preparatów poprawia smakowitość zbóż i zapewnia działanie antybakteryjne również w przewodzie pokarmowym świń. Dodatkowo preparat hamuje naturalne procesy enzymatyczne zachodzące w ziarnach zbóż.


Dodatkową zaletą wynikającą z wykorzystania tej technologii jest niski koszt przystosowania gospodarstwa do jej zastosowania. Zakup dozownika i przenośnika ślimakowego umożliwiającego stosowanie preparatu jest nawet dziesięciokrotnie niższy niż wyposażenie gospodarstwa w suszarnię. Jednocześnie konserwacja ziarna przebiega znacznie szybciej niż jego dosuszanie.


Według informacji producenta, konserwacja ziarna przez zastosowanie produktów z linii Schaumasil jest o około 60 proc. tańsza niż jego dosuszanie.