Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest bardzo trudna. Ceny na niemieckiej giełdzie wciąż spadają, co potem przekłada się na polski rynek, podkreśla Jakub Olipra, ekonomista z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole dodając, że powodem tej sytuacji jest istotne zmniejszenie importu przez Chiny, które już praktycznie odbudowały swoją produkcję trzody chlewnej po kryzysie związanym z pojawieniem się ASF w Państwie Środka.

– Zgodnie z danymi amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, w zeszłym roku Chiny zwiększyły pogłowie trzody chlewnej o 100 mln szt. – informuje ekonomista. – Oznacza to jednak, że ich zapotrzebowanie na wieprzowinę z importu jest o wiele mniejsze – dodaje.

Najbliższe miesiące przyniosą dalszy spadek cen trzody

Jak podkreśla nasz rozmówca, sierpień i wrzesień, ze względu na mniejszą podaż wieprzowiny, zazwyczaj wiązały się ze wzrostem cen na rynku trzody. Jednak obecnie trend ten nie jest widoczny, a zbliżamy się do okresu zimowych spadków cen.

– Zaraz przyjdą miesiące, które będą oddziaływać w kierunku spadku cen i myślę, że w połączeniu z obecną sytuacją rynkową czeka nas jeszcze kilka miesięcy spadków cen. Myślę, że sytuacja zacznie się poprawiać dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku – stwierdza Olipra.