W cyklu zamkniętym opłacalność produkcji w dużej mierze zależy od stada podstawowego loch. Przy remoncie stada każdemu rolnikowi zależy, aby wprowadzane loszki sprawdziły się dobrze jako matki, były płodne, zdrowe i utrzymywały dobrą kondycję. Aby prawidłowo przygotować młode loszki do rozrodu trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

Żywienie

Dużą rolę odgrywa tutaj prawidłowe żywienie.  Zazwyczaj zaleca się, aby młode loszki do osiągniecia masy 70 kg żywić jak pozostałe tuczniki. Jednak wraz z osiągnięciem tej wagi zmieniają się ich potrzeby pokarmowe. Zmniejsza się zapotrzebowanie na białko i energię, a zwiększa się na mikroelementy i  witaminy.  W efekcie uzyskujemy wolniejsze przyrosty loszek, lecz zyskujemy  znacznie więcej, bo lepszy rozwój i przygotowanie narządów wewnętrznych w tym rozrodczych, które będą mocno obciążone w trakcie ich życia.
Loszki mogą zjeść tyle samo paszy co tucznik, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć recepturę paszy. Według dr Piotra Kołodziejczyka z PZHiPTCh Polsus, średni przyrost loszek od urodzenia do masy ciała 135 kg powinien wynosić nie więcej niż 575 g. W tej sytuacji w okresie odchowu od 30 do 60 kg m.c. należy uzyskać przyrost dzienny na poziomie nie wyższym niż 650 g a w okresie od 60 do 90 kg m.c. przyrosty około 700 g. Dlatego mieszanka pełnoporcjowa powinna zawierać średnio 17 proc. łatwo przyswajalnego białka i 12 MJ EM dla loszek od 40 do 120 kg przy pobraniu odpowiednio od 1,5 do 2,5 kg paszy/dzień.

Warto też pamiętać ze w przypadku żywienia loszek najlepiej by było gdyby do osiągnięcia przez nie 70 kg masy ciała, otrzymywały one paszę indywidualnie zadawaną do koryta, bo wtedy to ułatwia nam codzienna kontrole w zakresie wyjadanej ilości.

Kiedy i jak wprowadzić knura?

Od osiągnięcia około 90 kg m.c. przez loszki możemy rozpocząć ich stymulacje, poprzez wprowadzanie do loszkarni knura.  Najlepiej jest to robić raz dziennie, a samiec nie powinien przebywać  w tym pomieszczeniu dłużej niż jedną godzinę. W tym czasie mogą się pojawić u części loszek pierwsze ruje. Dlatego powinniśmy je skrupulatnie wyłapywać i przede wszystkim notować.  
Dodatkowo możemy także oznaczyć te loszki odpowiednim kolorem Przykładowo pierwszy tydzień po.- niedz. zielony kolor, drugi tydzień niebieski, a trzeci czerwony. Pozwoli to hodowcy poszukiwać rui w odpowiednim oznaczonym barwą tygodniu, po osiągnięciu przez loszkę prawidłowej wagi czyli 130-140 kg i dojrzałości płciowej powyżej 230 dnia życia. Oznaczanie loszek pozwoli również na grupowanie loszek, zaznaczonych tą samą barwą w tych samych kojcach zbiorowych. Mimo tego, że mogą się nieco różnić między sobą, to będą bardzo zbliżone pod kątem dojrzałości płciowej, co da nam wyrównane grupy.


Moment wprowadzenia flushingu

Loszki z kojca grupowego wyprowadzamy po zakończeniu trzeciej rui, czyli na trzy tygodnie przed planowanym kryciem. Po upływie około 10 dni możemy zmienić nieco żywienie, czyli przejść na paszę flushingową. Mieszanka powinna być podawana w ilości około 3,5 kg/dobę. Tego rodzaju mieszanki charakteryzują się małą ilością włókna, dostarczają dodatkową ilość energii, białka, składników mineralnych i witamin. Glukoza i skrobia wpływa korzystnie na wzrost poziomu wydzielanej insuliny, która stymuluje lepsze funkcjonowanie układu rozrodczego.