PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rekordowa liczba przypadków ASF w I kwartale

Rekordowa liczba przypadków ASF w I kwartale Rekordowa liczba przypadków ASF Fot.Shutterstock.com

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 01-04-2020 13:08

Tagi:

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2020 roku dynamika rozwoju epizootii ASF w naszym kraju drastycznie wzrosła. W tym czasie w kraju potwierdzono tyle przypadków pomoru co w ciągu trzech pierwszych kwartałów ubiegłego roku.Właśnie zakończył się pierwszy kwartał 2020  roku. W ciągu minionych trzech miesięcy zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost dynamiki rozwoju epizootii afrykańskiego pomoru świń na terenie naszego kraju. Ze względu na trwającą od połowy stycznia przerwę w publikowaniu przez GIW pełnych komunikatów odnośnie sytuacji epizootycznej, nie dysponujemy danymi dotyczącymi miedzy innymi liczby chorych zwierząt, stanu zwłok, czy liczby zwierząt posiadających przeciwciała. Niemniej jednak, dzięki publikowanej przez GIW mapie, możemy pokusić się o analizę sytuacji epizootycznej w pierwszym kwartale roku.

Jak wynika z wspomnianej mapy, od pierwszego stycznia na obszarze Polski potwierdzono 1729 przypadków ASF. Nie wiemy na ile są to dane ostateczne, być może liczba ta jest w rzeczywistości nieco większa. Do dzisiaj, w poszczególnych regionach kraju potwierdzono odpowiednio:

- województwo warmińsko – mazurskie: 609 przypadków w

- województwo lubuskie: 403 przypadki

- województwo lubelskie: 347 przypadków

- województwo podkarpackie: 107 przypadków

- województwo mazowieckie:  102 przypadki

- województwo wielkopolskie: 84 przypadki

- województwo podlaskie: 56 przypadków

- województwo dolnośląskie: 11 przypadków

Przypadki ASF koncentrują się w kilku skupiskach. Największym z nich jest zachodnia część województwa warmińsko – mazurskiego (powiat elbląski, ostródzki i olsztyński), część województwa lubuskiego (powiat zielonogórski, nowosolski i wschowski), południowa Lubelszczyzna (powiat tomaszowski i biłgorajski) oraz powiat wolsztyński w Wielkopolsce. W pozostałych regionach zagęszczenie nowych przypadków jest nieco niższe, niemniej sytuacja i tak powinna wszystkich niepokoić. Wynika z niej bowiem, że absolutnie nie panujemy nad problemem ASF dzików. Porównując dane za pierwszy kwartał z analogicznym okresem roku ubiegłego widzimy prawdziwą przepaść. Na koniec marca zeszłego roku w naszym kraju mieliśmy odnotowane 754 przypadki pomoru. Dzisiejszą liczbę przypadków odnotowano dopiero pod koniec września.

Warto zastanowić się nad przyczyną tak gwałtownego wzrostu liczby nowych zachorowań. Z pewnością częściowo odpowiada za nią zwiększenie zasięgu choroby. Przypomnijmy: pod koniec ubiegłego roku pomór pojawił się w trzech województwach dotychczas wolnych od ASF: lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Zwróćmy jednak uwagę, że nawet odnosząc się tylko do „starych” województw, czyli warmińsko – mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, liczba przypadków pomoru potwierdzonych w tych regionach znacznie przekracza 1100, czyli o ponad połowę więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Swoją cegiełkę dokładają do tego naturalnie obszary które jeszcze kilka miesięcy temu były wolne od ASF.

Z drugiej strony poraża skala rozwoju epizootii w Lubuskiem. Spośród ponad 400 przypadków choroby, ponad 380 wystąpiło na obszarze zaledwie 3 powiatów – zielonogórskiego, nowosolskiego i wschowskiego. Ponad 80 przypadków potwierdzono też w sąsiednich powiatach województwa wielkopolskiego – wolsztyńskim i grodziskim. Tak duża skala rozwoju epizootii to wynik wieloletniego zaniedbania w odstrzale dzików. Wiemy nie od dziś że na zachodzie kraju ich populacja jest znacznie większa niż choćby na Podlasiu, stąd tak duża liczba zachorowań.

Niepokoi szczególnie fakt, że dynamika rozwoju zarazy stale się zwiększa. O ile jeszcze na początku roku tygodniowo potwierdzano przeciętnie około 70 przypadków ASF, to w drugiej połowie marca tygodniowo występowało około 250 przypadków choroby.  

Jedynym promykiem nadziei w całej sytuacji jest fakt, że jak pokazuje historia, w regionach szczególnie dotkniętych przez pomór dzików po pewnym czasie sytuacja uspokajała się. Prawdopodobnie było to efektem wyginięciem znacznej części zwierząt w związku z infekcją ASF. Jako przykład należy tu przytoczyć północną Lubelszczyznę, Podlasie, czy okolice aglomeracji Warszawskiej. Prawdopodobnie tak też będzie w przypadku obszarów, które dziś są szczególnie doświadczane pomorem dzików. Marne to jednak pocieszenie: do czasu aż sytuacja samoistnie zacznie się uspokajać, ASF rozleje się na kolejne powiaty, zbierając przy tym ogromne żniwo w stadach świń.

Biorąc pod uwagę koncentrację produkcji w Wielkopolsce, ogniska ASF mogą w tym roku wystąpić na niespotykaną dotychczas skalę. W tym kontekście niedawne ognisko potwierdzono w województwie lubuskim, choć samo w sobie wiązało się z koniecznością wybicia blisko 24 tys. zwierząt (w jednym ognisku znalazło się 2/3 świń które w zeszłym roku ubito z powodu ASF!) potraktować powinniśmy jako preludium.  

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (15)

 • JFK 2020-04-02 12:45:27
  Wegetarianin,....myśliwi są tu zalogowani, dlatego że tym na rolniczym portalu wymyślane były pod adresem myśliwych niestworzone brednie.
 • Łowczy - od dziś wolno polować i szacować legalnie 2020-04-02 11:53:08
  i oto prasowa Łowczego krytyka rządu dała rezultaty, --- DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 1 kwietnia 2020 r. Poz. 577, ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 1 kwietnia 2020 r. …. Zakaz przemieszczania za wyjątkiem – Morawiecki dopisał punkt nr 5 …. „5) wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie z dnia 13 października 1995 r. –Prawo łowieckie (Dz. U. z 2020 r. poz. 67 i 148) i ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1967 oraz z 2020 r. poz. 148 i 285) oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych.”; … czyli wolno legalnie od 2 kwietnia polować, szacować i wykonywać odstrzały sanitarne. …oznacza to, że wszyscy myśliwi, którzy wyszli w las lub w pole od 25 marca do 1 kwietnia popełnili czyn zabroniony i złamali prawo.
 • Zenek 2020-04-02 08:02:48
  Asf schodzi teraz na dalszy plan koronawirus stal sie nr 1 .zaczol sie okres emigracji zwiezat koronawirus pomaga im w przemieszczaniu grupy spoleczne siedza w domach sytuacja staje sie naprawde trudna . Scisla bioasekuracja to jedyne co teraz mozna zrobic w swoim gospodarstwie polowan juz nie bedzie wiadomo koronawirus
 • ad64 2020-04-02 03:53:07
  Oby ze zwalczaniem korona wirusa szło nam lepiej niż z ASF.
 • Dlaczego rząd zakazał strzelać dziki? 2020-04-01 14:52:10
  Ardanowski dwa miesiące temu wprowadził prawo nakazujące odstrzał sanitarny i planowy dzików. W „farmerze” z 19 lutego czytamy: Ardanowski: inspekcja weterynaryjna będzie wzmocniona kadrowo i finansowo. ”Obecni na sali posłowie PiS zgodzili się z ministrem, że podstawową kwestią w walce z ASF jest odstrzał dzików” … „Minister zapowiedział, że jeśli myśliwi nie będą realizować zapisów ustawy to "trzeba będzie zastanowić się na odejściem od monopolu PZŁ"…”Ardanowski podkreślił, że w walce z ASF potrzebna jest pełna współpraca z PZŁ, jeśli jej nie będzie, to rozwiązywane będą koła łowieckie. - Koniec zabawy, jesteśmy na wojnie, którą możemy wygrać i pokonać wroga, ale pewności nie ma - mówił.”… dnia 24 marca Rząd (również Ardanowski jest członkiem rządu) zakazuje myśliwym wykonywanie odstrzału dzików. A wiosna to doskonała pora – dziki wyłażą na pola. I zakazuje szacowania szkód łowieckich. Każde wyjście z domu jest łamaniem prawa. Czy ktoś mi to wytłumaczy?
  • Olek 2020-04-01 16:55:28
   Według komunikatu PZŁ z dnia 30 marca - odstrzał sanitarny to istotny powód przemieszczania się. Myśliwi go normalnie realizują. Nie ma powodu do obaw.
   • nn 2020-04-02 07:07:57
    Polują w najlepsze, bo lodówki przed świętami trzeba napełnić. Widocznie nie znają "Łowczego" i jego kasandrycznych opowieści.
   • Wegetarianin 2020-04-02 07:40:41
    Nie rozumiem dlaczego ten " łowczy " apeluje do myśliwych na portalu hodowców świń , czy myśliwi nie mają własnych portali ? O co tu chodzi ? Niech tam wylewa swoje żale.
  • Łowczy 2020-04-01 18:19:05
   Panie Olek. … Komunikat PZŁ nie jest dla Policji jakakolwiek „wykładnią”, Policja stosuje się do Rozporządzenia Ministra – czyli do polskiego prawa. …. Zacytuję Panu, Panie Olek pismo Komendy Wojewódzkiej z Bydgoszczy, z dnia 26 marca 2020 roku. Znak WKS-SO.0151.2.24.2020.AW. „W odpowiedzi na Pańskie zapytanie informuję, że w życie weszło „rozporządzenie Ministra Zdrowie z dnia 24 marca 2020 (…) w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii. . . Wobec powyższego, zgodnie z brzmieniem § 3a cytowanego przepisu, w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze. Obowiązują również wyjątki od tego zakazu, lecz tylko te określone w dalszej części paragrafu i ŻADNE INNE. (podkreślenie Policji). Słowa te należy interpretować dosłownie i wprost, jako OBOWIĄZEK POZOSTANIA W DOMU (podkreślenie Policji). Dotyczy on bezwzględnie wszystkich obywateli kraju. Legislator nie uznał w tym przypadku dobrowolności stosowania przepisu. (…). Wszystkie formacje mundurowe mające obecnie obowiązek kontrolowania obywateli zgodnie ze swoimi kompetencjami, interpretują fakt złamania prawa w sposób jednolity i spójny. Rozbieżnośc w nakładaniu ewentualnych sankcji zapewne uwarunkowana jest szeregiem okoliczności takich jak wtórność popełnionego czynu zabronionego czy też stopień jego szkodliwości społecznej.” Tyle Policja o „opinii” PZŁ. Każdy wyjazd do lasu na dziki jest łamaniem prawa. Każde wyjście na szacownie szkód jest łamaniem prawa. Myśliwi, nie łamcie prawa!. Zachowajcie pozwolenia na broń.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.228.10.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.