Ceny tusz wieprzowych w krajach unijnych znalazły się na rekordowym poziomie, a zwiększone dostawy do Chin będą sprzyjały dalszemu ich wzrostowi.

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej krajowe skupy nie nadążają za wzrostami cen w Niemczech. Polskie przetwórnie nie mogą eksportować na najlepsze rynki azjatyckie. 80% naszego eksportu kierowana jest na rynek wspólnotowy, gdzie uzyskiwane marże są dużo niższe. Krajowe sieci handlowe nie są skłonne do podnoszenia ceny produktów wieprzowych wobec czego przetwórcy narzekają na obecną sytuację.

SRW RP jednoznacznie określa aktualną sytuację cenową mówiąc, że to co dzieje się na rynku wieprzowiny przypomina prawdziwy „Armagedon”. - Od czasu wykrycia ASFu w Chinach ceny wieprzowiny w Europie i Polsce wzrosły o 100 % a wiele elementów nawet o 200%. Jako SRWRP wiedząc na jakich marżach pracują  przetwórcy w branży mięsnej widzimy ogromne zagrożeniem w najbliższym czasie w tym tak ważnym dla wszystkich Polaków okresie świątecznym. 

Stowarzyszenie wylicza tutaj główne zagrożenia jakim są permanentne braki surowca na rynku, astronomiczne, ale i najwyższe w historii ceny wieprzowiny i niestety idący za tym brak zrozumienia w sieciach handlowych o konieczności zmian cen w tak dramatycznym momencie. Dodając do tego brak rąk do pracy, kilkudziesięciu procentowy wzrost cen za wszystkie nośniki energii oraz wody nie dziwi bardzo trudna sytuacja na rynku przetwórczym.

- Na dzisiaj sklepy, hurtownie oraz wszystkie sieci handlowe nie akceptują wzrostu cen co spowoduje brak towarów na przedświątecznych półkach lub co przewidujemy zalanie Polski produktami zagranicznymi. Dlatego, też apelujemy w imieniu całej branży mięsnej do wszystkich uczestników rynku o szybkie porozumienie handlowców z przetwórcami do czasu znormalizowania się rynku chińskiego [władze chińskie prognozują że stanie się to w drugiej połowie 2020 roku]. Jeżeli pilnie tego nie uczynimy dramatyczna sytuacja na rynku wieprzowiny zamieni się w długotrwały kryzys a może nawet w upadek branży mięsnej w Polsce – czytamy w komunikacie SRW RP.

Zobacz również >>> To jeszcze nie są rekordowe ceny skupu wieprzowiny

W ostatnim czasie prezes SRW RP Janusz Rodziewicz w rozmowie z redakcją "Farmera" zwracał uwagę na to jak wygląda współpraca zakładów mięsnych z sieciami handlowymi. 

Zapoznaj się z tym tematem >>> Ogromną presję sieci handlowych na obniżenie ceny, pokazała plajta Henryka Kani