Jak już wcześniej informowaliśmy, prawdopodobnie od maja tego roku w Unii Europejskiej zostanie przyjęta nowa regulacja, która zmieni podział stref wytyczanych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń.

Regulacja ma znosić tzw. strefę niebieską, która oznacza obecnie teren z występującymi ogniskami i przypadki afrykańskiego pomoru świń.

Krzysztof Jażdżewski, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii tłumaczy, że kraje zwalczające ASF na swoim terenie, w tym Polska, przez ostatnie 1,5 roku naciskały na Komisję Europejską, aby zmienić zasady obowiązujące w strefach wyznaczanych w związku z ASF.

- W niektórych przypadkach wymagania dla stref były zbyt restrykcyjne. Jednym z pomysłów było skrócenie okresu obowiązywania na danym terenie tzw. strefy niebieskiej. Proponowano, aby czas od wystąpienia ogniska na danym terenie był krótszy niż rok. Ta propozycja jednak nie uzyskała aprobaty Komisji Europejskiej. Ostatecznie przystała na zniesienie strefy niebieskiej, jednak powiązano to z zaostrzeniem wymogów dla stref czerwonej i żółtej. Na szczęście nie ma na to zgody państw zainteresowanych nową regulacją i KE musi złagodzić swoja propozycję. Kształt nowych wymagań dla pozostałych stref jest jeszcze dyskutowany – wyjaśnia Zastępca GLW.

Obecnie w Polsce obowiązują trzy strefy: niebieska, gdzie notowane są przypadki ASF u dzików i ogniska choroby u świń, czerwona z przypadkami ASF u dzików i żółta tzw. obszar buforowy.

Czytaj więcej o planowanej zmianie przepisów>>>>>>>>>>>

>>>>>>Poważna zmiana w strefach wyznaczanych na terenach z ASF