Zamontowane na całej powierzchni ruszta szczelinowe w kojcach porodowych dla loch, mają największe znaczenie w przypadku loch pierwiastek.

- To właśnie w przypadku najmłodszych samic najczęściej dochodzi do urazów i zranień sutków na rusztach szczelinowych. Jednak ten rodzaj urazów stanowi mały odsetek, gdy bierzemy pod uwagę całe stado loch. Na pewno przy pełnej podłodze i zamkniętych rusztach, utrzymanie kojca w czystości jest znacznie trudniejsze niż w przypadku rusztów otwartych (szczelinowych). Podłoga rusztowa w całości pokryta szczelinami ułatwia rolnikowi utrzymanie wyższego stopnia higieny w kojcu, co bezpośrednio przekłada się na czystsze wymię maciory i pośrednio zwiększa zdrowotność prosiąt - mówi Jacek Piątek, przedstawiciel handlowy z firmy Polnet.

- Trzeba pamiętać, że pełna część podłogi zawsze zapewnia większy komfort nowonarodzonym prosiętom i pozwala na utrzymanie wyższej temperatury w miejscu ogrzewanym przykładowo przez lampę. W przypadku podłogi rusztowej „otwartej” nie można już sobie pozwolić na to, aby nie zabezpieczyć miejsca legowiskowego dla prosiąt w maty grzejne. Wtedy musimy się liczyć z tym, że koszt urządzenia jednego kojca i późniejszej eksploatacji mat grzejnych będzie odpowiednio wyższy, niż w przypadku kojców z częściowo litą podłogą – tłumaczy Jacek Piątek.