Wczoraj informowaliśmy Państwa na temat liczby przypadków ASF potwierdzonych w ostatnim tygodniu grudnia.

>>>>> Czytaj więcej: Blisko 2500 przypadków ASF w 2018 roku

Tym samym, mając już kompletne dane za cały rok 2018 warto pokusić się o krótkie podsumowanie tego, jak rozwijał się zasięg afrykańskiego pomoru świń w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na początek kilka słów statystyki:

W roku 2018 w naszym kraju potwierdzono 2443 przypadki afrykańskiego pomoru świń. Średnio tygodniowo potwierdzano zatem 47 przypadki ASF. Dla porównania średnia liczba przypadków choroby potwierdzanych tygodniowo w 2017 roku wyniosła 14, a średnia dla lat 2014 – 2017 wynosi nieco ponad 4. 

Liczba przypadków ASF potwierdzonych w naszym kraju w latach 2014 - 2018
Liczba przypadków ASF potwierdzonych w naszym kraju w latach 2014 - 2018

W ciągu minionych 12 miesięcy ASF dzików wystąpił w czterech województwach. Mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko mazurskim. W wymienionych województwach potwierdzono odpowiednio 976, 924, 216 i 327 przypadków choroby. Oznacza to, że na samym tylko Mazowszu w zeszłym roku potwierdzono więcej przypadków pomoru niż przez cztery poprzednie lata.

Przypadki ASF w poszczególnych województwach w 2018 roku
Przypadki ASF w poszczególnych województwach w 2018 roku

Blisko ¾ wszystkich dotychczasowych zachorowań u dzików pojawiło się w przeciągu minionych 12 miesięcy. Warto też opisać jak zmieniał się zasięg choroby w poszczególnych rejonach.

2018 rok to przede wszystkim dalsza ekspansja choroby na Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach. W województwie lubelskim uspokoiła się nieco sytuacja w północno – wschodniej części regionu (pow. bialski i włodawski), pomór przesunął się jednak znacząco na południe (pow. chełmski i krasnostawski). To właśnie w tych regionach potwierdzono najwięcej zachorowań. Warto także zwrócić uwagę na przedostanie się wirusa na zachód województwa. Przypadki ASF pojawiły się między innymi w powiatach, puławskim i kraśnickim. W przypadku ostatniego z wymienionych powiatów dzika zarażonego ASF potwierdzono w niedużej odległości od granic województwa świętokrzyskiego.

Pierwsze przypadki ASF na Warmii i Mazurach pojawiać zaczęły się wraz z początkiem zeszłego roku. Przez kilka miesięcy udawało się utrzymać chorobę na terenie zaledwie dwóch powiatów (bartoszyckiego i braniewskiego), niemniej od połowy roku notujemy pojawienie się przypadków choroby praktycznie wzdłuż całej granicy naszego kraju z Obwodem Kaliningradzkim, od powiatu elbląskiego aż po olecki i gołdapski. Pojedyncze przypadki choroby potwierdzono też w głębi województwa (w powiecie ełckim).

Najwięcej przypadków choroby pojawiło się w tym roku na Mazowszu. Prawdziwym „zagłębiem” ASF jest z pewnością powiat piaseczyński, gdzie wystąpiło kilkaset przypadków choroby. Wraz z biegiem czasu pomór rozszerzył się także na sąsiedni powiat otwocki, a pod koniec roku przypadki pomoru potwierdzono w okolicach Kozienic i Garwolina. Najbardziej niepokoi jednak przesunięcie się zasięgu ASF w kierunku granic województwa łódzkiego. W grudniu chorobę potwierdzono u dzików z terenu powiatu sochaczewskiego, w odległości niespełna 20 km od granic województwa łódzkiego, będącego na trzecim miejscu w kraju pod względem utrzymywanego pogłowia trzody chlewnej.

Stosunkowo najlepiej sytuacja przedstawia się w regionie, w którym wszystko się zaczęło – na Podlasiu. Na tym obszarze potwierdzono 9 proc. wszystkich przypadków choroby. Niemniej niepokoi duże zagęszczenie chorych dzików zwłaszcza na północy województwa – w powiatach suwalskim i augustowskim. W ostatnich tygodniach roku nasilenie choroby zaobserwowano też w okolicach Puszczy Knyszyńskiej (powiaty białostocki i sokólski).

Porównanie zasięgu ASF w grudniu 2017 i 2018 roku (źródło GIW)
Porównanie zasięgu ASF w grudniu 2017 i 2018 roku (źródło GIW)

W tym momencie warto byłoby pokusić się o krótką prognozę jak będzie wyglądał zasięg stref ASF za kolejnych 12 miesięcy. Niestety nic nie wskazuje na poprawę sytuacji. Duża presja patogenu w środowisku, i problemy z realizacją odstrzału dzików sprawiają że trudno o optymizm. Najgorszym co może nas spotkać, to dotarcie wirusa w któreś z większych zagłębi produkcji trzody chlewnej: Wielkopolskę, Kujawy, południową część województwa łódzkiego, czy północ Mazowsza. Niestety wszystko wskazuje na to, że prędzej czy później czarny scenariusz się ziści.

Temat ASF zostanie poruszony również podczas V edycji konferencji "Nowoczesna Produkcja - Świnie", która odbędzie się już 30 stycznia w miejscowości Wieniec-Zdrój k. Włocławka. Udział w spotkaniu jak zawsze jest bezpłatnym zarejestruj się już dziś!