Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) powiadomiła o wykryciu wirusa afrykańskiego pomoru świń w produkcji zakładów mięsnych w Mohylewie (wschód kraju) dostarczonej do obwodu iwanowskiego w Rosji i w związku z tym zakazała od 24 października jej importu.

Jest to już trzeci podobny przypadek. Wcześniej rosyjskie służby fitosanitarne powiadomiły o wykryciu wspomnianego wirusa w produkcji zakładów w Orszy i w Mińsku.

Departament nadzoru weterynaryjnego i spożywczego Ministerstwa Rolnictwa Białorusi utworzył do zbadania każdego z tych przypadków komisję. Według departamentu analiza dotycząca mińskich zakładów już się kończy, ale w Orszy zlecono jej powtórne przeprowadzenie.

W zeszłym roku na Białorusi stwierdzono dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń: w obwodzie grodzieńskim na zachodzie kraju oraz w obwodzie witebskim na północy. Przystąpiono wówczas do masowego wybijania świń w tych obwodach, a także do odstrzału dzików.

Według danych państwowego urzędu statystycznego Biełstat w ciągu roku pogłowie świń w kraju spadło o prawie 20 proc.

Afrykański pomór świń po raz pierwszy został stwierdzony w 1903 roku w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki, powodując duże straty ekonomiczne, ponieważ nie ma na nią szczepionki. Nie jest jednak groźna dla ludzi.