Według Dow Jones News, powodem tego jest afrykański pomór świń (ASF), który ma w tych krajach wpływ na krajową produkcję trzody chlewnej. Europejski eksport wieprzowiny ma wzrosnąć nawet o 18 proc. w 2019 r. z powodu wzrostu popytu w Chinach, Wietnamie i na Filipinach.

Według Komisji Europejskiej między styczniem a sierpniem 2019 r. eksport produktów wieprzowych z UE wzrósł o 15 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku do 2,96 mln ton w masie tuszy. Z udziałem wynoszącym 45 proc. Chiny pozostały zdecydowanie największym importerem z UE. Eksport do tego kraju wzrósł o 48 proc. do około 1,32 mln ton. Z 46 proc. udziałem w rynku światowym Chiny są nie tylko największym producentem wieprzowiny, ale także największym importerem tego produktu z udziałem wynoszącym około 40 proc.

Zwiększony popyt Chin na wieprzowinę z UE i Brazylii spowodował wzrost cen w tych regionach. Ale nawet w samych Chinach rozprzestrzenianie się ASF wciąż podnosi ceny każdego rodzaju białka. Na przykład ceny jaj wzrosły o 43 proc. od początku roku, a zakup mięsa drobiowego wzrósł w tym roku ponad dwukrotnie.