PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Różne formy tuczu - wybrane oferty na rynku

Różne formy tuczu - wybrane oferty na rynku Możliwości w zakresie rozpoczęcia tuczu są bardzo zróżnicowane, począwszy od podmiotów prowadzących tucz kontraktowy, kontraktację żywca wieprzowego, jak i zapewniających dostawy warchlaków, fot. B. Wojtaszczyk

Autor: Bartosz Wojtaszczyk, Iwona Dyba

Dodano: 25-11-2018 07:22

Tagi:

Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów współpracujących z rolnikami w zakresie prowadzenia tuczu. Przybliżamy ofertę wybranych z nich.Możliwości w zakresie rozpoczęcia tuczu są bardzo zróżnicowane, począwszy od podmiotów prowadzących tucz kontraktowy, kontraktację żywca wieprzowego, jak i zapewniających dostawy warchlaków. Na rynku obecni są światowi potentaci w branży produkcji i przetwórstwa żywca wieprzowego. Wymienić należy tu choćby takie firmy, jak Smithfield (prowadzący tucz kontraktowy pod marką Agri Plus i Prima Farms) czy Danish Crown (współpracujący z rolnikami pod marką Sokołów S.A.). Nie brakuje też rodzimych przedsiębiorstw wspierających rolników w prowadzeniu tuczu. Z kolei oferta firm zajmujących się importem warchlaków na tucz również jest różnorodna. Zazwyczaj pochodzą one z Danii, Holandii i Niemiec, ale niektóre z tych firm z powodzeniem współpracują również z krajowymi producentami prosiąt i dostawa krajowych prosiąt również jest możliwa. Oczywiście, polskie warchlaki na tucz z indywidualnych gospodarstw to nie jest popularny towar, ale również i taką ofertę przedstawiamy w tym tekście (Europig).

Poniżej prezentujemy ofertę wybranych firm współpracujących z rolnikami w zakresie prowadzenia tuczu. Jest to oczywiście tylko niewielki wycinek funkcjonujących na naszym rynku firm. Ich liczba jest ogromna i nie sposób opisać oferty każdej z nich. Niektóre firmy niechętnie dzielą się również warunkami współpracy, zasłaniając się tajemnicą handlową.

W wielu przypadkach podjęcie współpracy z podmiotem skupującym daje spore korzyści. Zapewnia przede wszystkim większe bezpieczeństwo i stabilizację zysku z produkcji, co ma szczególne znaczenie w kontekście regularnych wahań cen skupu. Współpraca zapewnia nie tylko określony zysk, lecz także gwarancję odbioru wyprodukowanych tuczników. Również podjęcie stałej współpracy z dostawcą warchlaków to większe bezpieczeństwo produkcji: zapewnione mamy bowiem regularne dostawy oczekiwanych partii zwierząt oraz wysoki status zdrowotny warchlaków. Zwalnia nas to z obowiązku samodzielnego wyszukiwania producentów zwierząt do tuczu.

Do każdej współpracy należy jednak podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Przede wszystkim trzeba starannie analizować podpisywane umowy. W przypadku tuczów kontraktowych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na naliczane potrącenia. Zanim podejmiemy współpracę, zastanówmy się, czy będziemy w stanie utrzymać oczekiwane parametry produkcji. W przeciwnym razie osiągnięty zysk może być znacznie mniejszy od zakładanego.

Szczególną uwagę należy także zwrócić na warunki ewentualnego rozwiązania umowy. Plany życiowe ulegają wszak zmianie, zadbajmy więc o to, by w razie konieczności przedwczesnego zakończenia współpracy nie narażać się na straty.

W świetle występowania afrykańskiego pomoru świń należy także jasno określić procedurę postępowania w razie wystąpienia w obiekcie lub jego okolicy ogniska choroby. Potwierdzenie pomoru w obiekcie wiąże się z wybiciem stada, a pojawienie się choroby w okolicy może skutkować jego czasową blokadą. Zanim więc zdecydujemy się na jakąkolwiek współpracę, musimy wiedzieć, kto w takiej sytuacji pokryje poniesione straty. ASF sukcesywnie przemieszcza się bowiem w głąb kraju i być może kwestią czasu jest jego wystąpienie w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Czy jest jakaś recepta na uniknięcie zagrożeń? Oprócz wspomnianej wyżej dokładnej analizy warunków współpracy warto decydować się na jej podjęcie z bardziej znanymi firmami, których renoma opiera się na wieloletniej obecności na rynku. Warto także zasięgnąć opinii rolników na temat dotychczasowego przebiegu kooperacji.

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu jakiejkolwiek wieloletniej formy współpracy z firmą niesie ze sobą pewne zagrożenia, dlatego zawsze musi być przemyślane i skalkulowane nie tylko z możliwościami gospodarstwa, ale często też z przekonaniami rolnika. Na pewno tucz świń, w tym tucz kontraktowy to forma produkcji, w której wiele gospodarstw znalazło i znajdzie swoje miejsce. Warto jednak mieć świadomość, że ukierunkowanie produkcji w tę stronę na wiele lat będzie definiować działalność w danym gospodarstwie. Tym bardziej warto rozważyć wszystkie za i przeciw oraz dobrze negocjować warunki współpracy.

 

Sokołów S.A. – program „Razem w Przyszłość”

Rodzaj współpracy: umowa kontraktacji

Rok rozpoczęcia działalności: 2000 rok

Obszar działania: cały kraj. Obecnie w programie udział bierze ok. 1500 rolników.

Skala produkcji gospodarstw: przeważają fermy produkujące w ciągu roku 2000-4000 tuczników. W programie mogą jednak brać udział nawet gospodarstwa sprzedające rocznie 300-500 tuczników. Jednym z założeń współpracy jest mobilizowanie rolników do rozwijania swoich gospodarstw pod względem skali oraz wyrównania jakości surowca na wysokim poziomie.

Najważniejsze warunki współpracy: strony podpisują umowy zapewniające producentowi regularny odbiór tuczników oraz atrakcyjne, konkurencyjne formy rozliczeń. Producent może kupić zwierzęta do tuczu z ferm współpracujących z firmą Sokołów S.A., czyli od innego rolnika biorącego udział w programie „Razem w Przyszłość”, w tym z gospodarstw zajmujących się produkcją materiału hodowlanego. Materiał hodowlany do programu produkowany jest w Agro Sokołów F1, gdzie rolnicy nabywają zwierzęta na światowym poziomie genetyki DanAvl (DanBred). 

Korzyści dla producentów: gwarancja zbytu i różne formy rozliczenia dają pewniejszy wynik finansowy niż w przypadku sprzedaży tuczników na wolnym rynku bez umowy. Odbiorca zobowiązuje się również do terminowego odbioru wyprodukowanego żywca. Zakład pośredniczy w komunikacji i koordynuje współpracę pomiędzy producentem warchlaków i właścicielem tuczarni.

 

Gobarto S.A – program „Gobarto 500”

Rodzaj współpracy: tucz kontraktowy

Rok rozpoczęcia działalności: 2017

Obszar działania: cały kraj. Na dzień dzisiejszy blisko 80 rolników przeszło pozytywną weryfikację, z ponad 40 podpisano umowy przystąpienia do programu. 8 z nich uzyskało już pozwolenie na budowę obiektu inwentarskiego.

Skala produkcji gospodarstw: program opiera się na wybudowaniu na gruncie rolnika nowoczesnego budynku inwentarskiego o obsadzie 2000 szt. trzody chlewnej lub wielokrotności tej liczby.

Najważniejsze warunki współpracy: kooperacja odbywa się przy wsparciu techniczno-merytorycznym firmy. Pomagamy wybudować nowoczesny budynek, zapewniamy m.in. obsługę formalno-prawną, opiekę weterynaryjną. Dostarczamy także paszę i warchlaki do dalszego tuczu. W ramach programu, przy współpracy z Gobarto, na gruncie rolnika, powstaje budynek inwentarski na maksymalnie 2000 szt. trzody chlewnej.

Umowa współpracy pomiędzy Gobarto a rolnikiem obejmuje 15 lat i gwarantuje rolnikowi wynagrodzenie do 10 tys. zł miesięcznie, niezależnie od sytuacji na rynku trzody chlewnej, a także kwotę potrzebną na spłatę kredytu i bieżące funkcjonowanie budynku inwentarskiego, w tym wodę i energię elektryczną. Właścicielem obiektu jest hodowca, który po upływie 15 lat decyduje, czy chce kontynuować współpracę czy też nie. Przez cały okres umowy hodowca korzysta również z merytorycznego wsparcia Gobarto, np. w zakresie żywienia zwierząt.

Korzyści dla producentów: rolnik może otrzymać wynagrodzenie do 10 tys. złotych miesięcznie. Wynagrodzenie tej wielkości jest uzależnione od uzyskania oczekiwanych parametrów produkcji takich, jak zużycie paszy, przyrosty dobowe i upadki zwierząt. Umowa przewiduje potrącenia za zbyt wysokie zużycie paszy czy ponadstandardowe upadki zwierząt.

 

Agri Plus sp. z o.o. / Prima Farms sp. z o.o. – Program Tuczu Farmerskiego i Tuczu Farmerskiego GFM

Rodzaj współpracy: tucz kontraktowy

Rok rozpoczęcia działalności: 2000

Obszar działania: cały kraj. Obecnie z firmą współpracuje blisko 1000 producentów trzody chlewnej.

Skala produkcji gospodarstw: ze względów logistycznych do współpracy mogą dołączyć rolnicy dysponujący obiektem na minimum 300 sztuk. Preferowane są obiekty o obsadzie przynajmniej 400-450 stanowisk tuczowych.

Najważniejsze warunki współpracy: produkcja prowadzona jest przez rolnika w imieniu własnym, we właściwie przygotowanych chlewniach, przy aktywnym wsparciu Agri Plus. Firma zapewnia producentowi stały comiesięczny dochód, stabilny i niezależny od sytuacji na rynku trzody i pasz. Agri Plus zapewnia prosięta/warchlaki, paszę pełnoporcjową, transport zwierząt i paszy, nadzór weterynaryjny i leki oraz drobny sprzęt zootechniczny. Agri Plus pokrywa wszystkie koszty z tym związane. Po stronie hodowcy leży zapewnienie utrzymania obiektu oraz właściwy nadzór nad przebiegiem chowu.

Możliwe jest prowadzenie tuczu na bazie własnych zbóż, w oparciu o dostarczany przez Agri Plus koncentrat.

W Tuczu Farmerskim GFM premiowani są rolnicy osiągający najwyższe parametry produkcyjne (wysokie tempo przyrostów, dobre wykorzystanie paszy, niski odsetek upadków, wysoka jakość półtusz). Tacy producenci mogą liczyć na stawkę za tucznika w wysokości 57,50 zł. W przypadku niepowodzenia rolnicy otrzymują ustaloną wcześniej stawkę bazową.

Korzyści dla producentów: rolnik ma zapewniony stabilny i niezależny od sytuacji rynkowej zysk. Dodatkowo liczyć może na wsparcie specjalistów z zakresu zootechniki i weterynarii. Agri Plus zapewnia również doradztwa w zakresie budowy, modernizacji i wyposażenia budynków inwentarskich.

 

Europig

Rodzaj współpracy: import i dostawy warchlaków

Rok rozpoczęcia działalności: 2009

Obszar działania: cały kraj

Najważniejsze zasady współpracy: firma sprowadza warchlaki głównie z Danii. Zwierzęta charakteryzują się wysokim statusem zdrowotnym. Obecnie współpracuje z ośmioma fermami duńskimi o statusach zdrowotnych clean blue, myc i myc+ap 12. W ofercie firmy znajdują się również warchlaki z polskich ferm. Firma może dostarczyć do gospodarstwa partie liczące do 1500 warchlaków. Okres oczekiwania jest zróżnicowany i zależy od sytuacji na rynku, niemniej maksymalny czas oczekiwania na dostawę to dwa tygodnie.

Artykuł ukazał się w październikowym wydaniu miesięcznika "Farmer"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (17)

 • Grzegorz 2020-03-31 22:02:08
  No koledzy niech ktoś się wypowie jak jest z tym tuczem pod tym agri? Bo słyszałem że w miare na tym rolnicy wychodza
 • Michał 2020-03-31 14:24:02
  Macie może numer do jakieś dobrej firmy na tucz nakldaczy ale nie agri plus ani gopardo
 • ciechanów 2018-11-30 20:13:22
  50 zł za szt to jest niezły biznes budynek na 1500 x 50 to 75 tys podzielić na 3 miesiące to po 25 tyś miesięcznie koszt miesięczny to ok 10 tyś to chyba nie jest żle
 • Jony 2018-11-25 14:56:56
  Umowa na 15 lat to jak cyrograf z diabłem. Kto wie jak będzie wyglądać Polskie rolnictwo za te 10 czy 15 lat ??
  • cris 2018-11-25 18:28:12
   no widzisz, a jednak 40 frajerów się znalazło i liczba ich rośnie.
 • Biała 2018-11-25 14:36:37
  Rząd opracowała skuteczny program likwidacji rolnika którym jest ast...
  Teraz Polacy rolnicy na własnej ziemi stali się białymi Murzynami..
  • Piter 2018-11-26 08:15:36
   bredzisz nudzisz i ferment siejesz, albo wstawiaj rzeczowe komentarze albo milcz
   rząd ci się nie podoba, to przedstaw fakty liczby udowadniające słabości,
   bluzgać to każdy potrafi, weź teraz odpowiedzialność za słowa!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.176.125
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.