Kolejna infekcja na fermie należącej do Smithfield

Jak poinformowała Dyrekcja Zdrowia Weterynaryjnego i Bezpieczeństwa Żywności (DSVSA), w ubiegły piątek w  okręgu Temesz potwierdzono podejrzenie wprowadzenia ASF na fermę.

Po raz kolejny doszło do wybuchu afrykańskiego pomoru świń (ASF) u największego rumuńskiego producenta trzody chlewnej, firmy, należącej do chińskiej grupy WH. Na fermie trzody chlewnej w Cenei konieczny jest ubój około 18 tys. zwierząt. W październiku 2022 r. firma Smithfield musiała zabić 40 tys. świń z powodu wybuchu ASF w swoim zakładzie Parţa w okręgu Temesz.

 

 

 

Wirus wykryty podczas rutynowego nadzoru

Jak wyjaśnił dyrektor DSVSA, wykryto wirusa w wielu narządach świń usuniętych w ramach rutynowego nadzoru. W momencie wykrycia wirusa w firmie nie było żadnych klinicznych objawów ASF. Natychmiast podjęto wszelkie niezbędne działania w celu zwalczania choroby.

Ustanowiono strefy restrykcyjne

Po stwierdzeniu ASF ustanowiono strefę ochronną o promieniu 3 km i strefę nadzoru o promieniu 10 km, obejmującą kilka miasteczek i trzy inne fermy Smithfield. Dyrektor DSVSA ogłosił również, że oprócz wybuchu epidemii na farmie Smithfield wykryto wprowadzenie ASF do małego prywatnego gospodarstwa w mieście Opatița w okręgu Temesz.