To kolejny tydzień ze spadkami cen tuczników. Na szczęście tym razem nie były one tak bolesne jak tydzień temu. Żywiec potaniał średnio o 15 groszy, zaś tucznik w klasie E o około 5 groszy. 

Aktualne ceny tuczników

Jak wynika z naszej cotygodniowej sondy za tuczniki w klasie E krajowi przetwórcy płacą przeciętnie 11,15 złotych za kilogram netto. Ceny wahają się od 10,40 do 11,50 zł netto za kilogram. Żywiec wyceniany jest obecnie na 8,70 zł netto za kilogram, ceny wahają się zaś w granicach 8,40 - 9,30 zł netto za kilogram. 

Warto nadmienić, że zarówno w przypadku żywca, jak i tuczników w wadze bitej ciepłej są to stawki najniższe od końca maja. 

Ceny tuczników w Niemczech

Co istotne ostatnie spadki wystąpiły pomimo stabilizacji cen na rynku niemieckim, niejako determinującym stawki tuczników w Polsce. Poprzednie sesje zarówno giełdy VEZG, jak i ISW zakończyły się podtrzymaniem dotychczasowych stawek. Na dużej giełdzie od wielu tygodni obowiązuje cena na poziomie 2,50 euro/kg, zaś na giełdzie ISW od tygodnia ustalona cena tuczników wynosi 2,62 euro. 

 

 

ASF odpowiada za spadek cen? 

Stabilizacji cenowej nie sprzyja sytuacja związana z ASF. Nowe ogniska w chlewniach powodują duże obawy i zaniepokojenie u sąsiadów ze względu na możliwość potencjalnego wstrzymania przemieszczania świń przez kilka tygodni w strefie zapowietrzonej i zagrożonej. - czytamy w najnowszym komentarzu Aleksandra Dargiewicza z Polpig-u. 

Przypomnijmy: w ostatnich tygodniach potwierdzono kilkanaście ognisk ASF świń, z czego większość pojawiła się w powiecie parczewskim, stanowiącym dość duże zagłębie produkcji trzody.