• Według naszej cotygodniowej sondy ceny warchlaków krajowych i importowanych nieco wrosły.
  • Zdaniem naszych rozmówców widoczny jest wzrost popytu na warchlaki.
  • Chcesz otrzymywać podobne, bezpłatne informacje? Jeśli tak, to już dziś zapisz się na nasz codzienny newsletter.

Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy większość ankietowanych punktów sprzedaży warchlaków zdecydowała się na podniesienie cen (od 6 do 35 zł/szt.).

Nastroje na rynku warchlaków

W tym tygodniu nasi klienci wskazują na wzrost popytu na warchlaki.

– Na rynku widać większe zapotrzebowanie na warchlaki. Dzwoni coraz więcej rolników. Pojawiają się nowi klienci. Na razie raczej badają rynek i szukają najkorzystniejszych ofert. Już w tamtym tygodniu dało się wyczuć ożywienie, ale od ręki brać jeszcze nie chcą – mówi Rafał Jabłoński.

Podobną opinią dzieli się z nami Grzegorz Fik.

– Coś się zaczęło ruszać. Może nie ma rewelacji, ale rzeczywiście coś zaczyna drgać. Dzwoni więcej ludzi. Pytają gównie o cenę i dostępność od ręki – stwierdza.

Z kolei Karol Łakomy informuje o jeszcze większym popycie.

– Wzrost popytu jest wręcz skokowy. Już nam nawet towaru brakuje. Nie wiem z czego dokładnie wynika aż taki impuls, taki popyt i tylu odbiorców, pomimo tego, że jesteśmy w czerwonej strefie. Dzwonią nawet firmy handlujące warchlakami, choć już od dawna się nie odzywały. Powodem takiego obrotu sytuacji mogą być malejące ceny zbóż, przez które część osób, która wstrzymała wstawienia może wrócić do produkcji tuczników, gdyż uzna, że przerobienie zbóż przez tucz będzie bardziej opłacalne – tłumaczy Łakomy. – Rentowność produkcji zaczęła osiągać bardziej satysfakcjonujący poziom, jednak nieprzewidywalność tego rynku powoduje, że wciąż trudno myśleć o jakimkolwiek rozwoju – dodaje.

Po ile warchlaki krajowe (21.11.2022)?

Większość ankietowanych punktów sprzedaży warchlaków z krajowej produkcji zdecydowała się podwyżki cen (od 6 do 20 zł/szt.).

Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy stawki za warchlaki z krajowej produkcji ważące 20 kg wynoszą średnio 282 zł/szt. netto, tj. o 6 zł/szt. netto więcej niż w ubiegłym tygodniu. Ceny minimalnie warchlaków w tej masie osiągają 260 zł/szt. netto, zaś maksymalne 330 zł/szt. netto.

Z kolei warchlaki krajowe ważące 30 kg kosztują średnio 342 zł/szt. netto, tj. o 7 zł/szt. netto więcej niż przed tygodniem. Ich ceny mieszczą się w zakresie 320 - 365 zł/szt. netto.

Ceny warchlaków krajowych z dn. 21.11.2022, farmer.pl
Ceny warchlaków krajowych z dn. 21.11.2022, farmer.pl

Jakie ceny warchlaków importowanych (21.11.2022)?

W przypadku warchlaków importowanych wszystkie ankietowane punkty zdecydowały się na podniesienie cen (od 9 do 35 zł/szt.).

Warchlaki importowane z Danii wyceniane są obecnie na średnio 340 zł/szt. netto, tj. o 12 zł/szt. więcej niż w poprzednim tygodniu. Ich ceny wahają się w zakresie od 288 do 385 zł/szt. netto. Podane ceny dotyczą warchlaków w masie 30 kg.

Ceny warchlaków importowanych z dn. 21.11.2022, farmer.pl
Ceny warchlaków importowanych z dn. 21.11.2022, farmer.pl

Sprawdź aktualne notowanie cen warchlaków!