W porównaniu z danymi z pierwszej dekady stycznia, ceny skupu żywca wieprzowego skurczyły się o kolejnych kilka groszy. Dzieje się tak pomimo relatywnej stabilizacji na większości europejskich rynków. Przypomnijmy - ostatnie wahania na niemieckiej giełdzie miały miejsce w połowie października. Od tego czasu ceny w krajowych skupach spadły o 30 - 40 groszy.

Według danych pochodzących z naszej redakcyjnej sondy, za żywiec wieprzowy krajowe skupy płacą obecnie średnio 3,86 zł netto za kilogram, czyli o dwa grosze mniej niż przed dwoma tygodniami. Ceny żywca oscylują w przedziale 3,50 - 4,50 zł netto za kilogram.

Większy spadek odnotowano w przypadku świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej: w tym przypadku ceny skurczyły się o 4 grosze. Za półtusze w klasie E krajowe skupy płacą obecnie średnio 5,05 zł netto za kilogram, a ceny wahają się w przedziale 4,70 - 5,35 złotych netto za kilogram.

Warto nadmienić, że po raz ostatni z tak niskimi cenami tuczników mieliśmy do czynienia ponad rok temu. Obecnie obowiązującym stawkom daleko wprawdzie do poziomu z czasów poprzedniego kryzysu (w roku 2015 średnie ceny żywca spadły poniżej granicy 3,50 zł netto za kilogram, zaś półtusze wieprzowe w klasie E skupowano wówczas w cenie znacznie poniżej granicy 5 zł. Niemniej biorąc pod uwagę wzrost kosztów produkcji - zwłaszcza cen zbóż paszowych - obecna sytuacja producentów wydaje się bardziej dramatyczna niż podczas poprzedniego kryzysu. Niestety na horyzoncie wciąż nie widać wyraźnych oznak poprawy sytuacji:

>>>>> Czytaj więcej: Rynek wieprzowiny w 2019 roku: Poprawa sytuacji czy dalszy ciąg kryzysu?

Tematy związane z aktualną opłacalnością chowu trzody chlewnej poruszymy podczas tegorocznej edycji konferencji "Nowoczesna Produkcja - Świnie", która odbędzie się już 30 stycznia w miejscowości Wieniec-Zdrój k. Włocławka. Udział w spotkaniu jak zawsze jest bezpłatny, już dziś zgłoś swój udział w spotkaniu!